TVN24 | Świat

MAEA: Iran przyspiesza wzbogacanie uranu do poziomu bliskiego zastosowania do produkcji broni jądrowej

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
karol
Źródło:
PAP

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podała w maju, że Iran zainstalował w Natanz dodatkowe kaskady zaawansowanych technologicznie wirówek do wzbogacania uranu. Teraz MAEA ostrzega, że Iran przyspiesza wzbogacanie uranu do poziomu bliskiego zastosowania do produkcji broni jądrowej.

Iran przyspieszył wzbogacanie uranu do poziomu bliskiego zastosowania do produkcji broni jądrowej - poinformowała we wtorek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Reuters pisze, że jest to krok zwiększający napięcia między Iranem a światowymi mocarstwami, gdy obie strony starają się wznowić rozmowy o ożywieniu porozumienia nuklearnego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W kwietniu, w reakcji na izraelski atak na ośrodek jądrowy w Natanz, Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do 60 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235. Wcześniej produkował 20-procentowy wzbogacony uran, co i tak było naruszeniem limitów, wyznaczonych przez porozumienie atomowe z 2015 roku, które wynoszą 3,67 proc.

Przyjmuje się, że do konstrukcji broni jądrowej potrzeba ponad 25 kg materiału wzbogaconego do poziomu ok. 90 proc.

Dodatkowe kaskady w Natanz

W maju MAEA podała, że Iran zainstalował w Natanz dodatkowe kaskady zaawansowanych technologicznie wirówek do wzbogacania uranu. Wcześniej wykorzystywano tu 164 wirówki IR-6, a od maja zainstalowano kaskadę 153 wirówek IR-4.

MAEA podała w raporcie, że Iran, pomimo zastrzeżeń Zachodu, poczynił znaczne postępy w pracach nad wzbogacaniem uranu, budząc poważne wątpliwości, co do charakteru tych prac, które - jak twierdzi Teheran - mają wyłącznie cel pokojowy.

Autor:asty, karol

Źródło: PAP