Macierewicz w Kijowie. "Bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska i bezpieczna Europa"

Antoni Macierewicz w Kijowie
tvn24Antoni Macierewicz w Kijowie

Bezpieczeństwo i niepodległość Ukrainy są dla Polski sprawą "absolutnie zasadniczą" – oświadczył w Kijowie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po rozmowach ze swym ukraińskim odpowiednikiem Stepanem Połtorakiem.

- Ukraina jest naszym strategicznym partnerem na wschodzie i bezpieczeństwo Ukrainy, niepodległość Ukrainy i jedność Ukrainy jest dla Polski sprawą absolutnie zasadniczą. Bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska i bezpieczna Europa – podkreślił minister obrony RP.

Macierewicz przekazał, że wraz z Połtorakiem podpisał wspólną deklarację, mówiącą o współpracy wojskowej dwóch krajów. Jej rozszerzeniem zajmą się w najbliższym czasie specjalne grupy robocze. Minister wyraził także gotowość przystąpienia Polski do wspólnych ćwiczeń, które odbywają się na poligonie w Jaworowie, na zachodzie Ukrainy, z udziałem wojskowych z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. - Przekazano nam bardzo dokładną analizę obecnej sytuacji armii ukraińskiej i zagrożeń zewnętrznych, w których się Ukraina znajduje. To dla nas informacje bardzo ważne, zwłaszcza ze względu na to, że chcemy zrobić wszystko, by Ukrainie w jej trudnej sytuacji pomóc – oświadczył Macierewicz.

Wdzięczność Kijowa

Minister Połtorak także nazwał Polskę strategicznym partnerem swego kraju i wyraził wdzięczność za pomoc, która napływała na Ukrainę od jej zachodniego sąsiada od początku rosyjskiej agresji.

Ukraina jest naszym strategicznym partnerem na wschodzie i bezpieczeństwo Ukrainy, niepodległość Ukrainy i jedność Ukrainy jest dla Polski sprawą absolutnie zasadniczą. Bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska i bezpieczna Europa Antoni Macierewicz

- Od pierwszego dnia agresji Federacji Rosyjskiej Polska była jednym z pierwszych krajów, która udzieliła Ukrainie pomocy. Otrzymaliśmy wsparcie polityczne i moralne, wsparcie materialno-techniczne, a nasi żołnierze, którzy zostali ranni na froncie, byli leczeni w Polsce - powiedział. Szef ukraińskiego resortu obrony poinformował, że jednym z tematów rozmów było funkcjonowanie wspólnej, trójnarodowej brygady - LITPOLUKRBRIG. - Proces tworzenia brygady trwa. Obecnie w jej sztabie pracuje 18 ukraińskich oficerów. Oczekujemy, że w styczniu uroczyście otworzymy ten projekt i rozpoczniemy przygotowania praktyczne. Jest to niewielki wkład Ukrainy w bezpieczeństwo Europy – podkreślił Połtorak.

Wspólne oświadczenie

Po rozmowach szefów resortów obrony Polski i Ukrainy dołączyli do nich ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii, którzy także podpisali "Wspólne oświadczenie ministrów obrony państw bałtyckich, Polski i Ukrainy w zakresie rozwoju współpracy w sferze obronnej". MON poinformowało w komunikacie, że sygnatariusze "przekazali w nim m.in. stanowcze stanowisko na rzecz zapewnienia integralności terytorialnej Ukrainy, wspólne przekonanie o konieczności pełnego wdrożenia Porozumień Mińskich 2014-2015, gotowość do rozszerzenia współpracy we wszystkich sferach wspólnego zainteresowania m.in. wspólnego udziału w przygotowaniu wojsk; współpracy w zakresie edukacji i rozwoju zawodowego; w sferze medycyny wojskowej oraz wojskowo-technicznej".

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DKS MON | mjr Robert Siemaszko

Pozostałe wiadomości