Zełenski: odbudowa Ukrainy zadaniem całego demokratycznego świata

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział przed uczestnikami konferencji w szwajcarskim Lugano, że odbudowa Ukrainy po rosyjskiej zbrojnej agresji nie jest lokalnym projektem. - To wspólne zadanie całego demokratycznego świata - dodał ukraiński przywódca.

W poniedziałek w Lugano w Szwajcarii rozpoczęła się dwudniowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Prezydent Zełenski, który połączył się z uczestnikami wydarzenia przez łącze wideo ocenił, że konferencja może stać się "pierwszym dużym krokiem ku historycznemu zwycięstwu demokratycznego świata".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Zdaniem ukraińskiego przywódcy, rosyjska agresja to nie tylko próba zniszczenia ukraińskiego państwa, lecz "światopoglądowa konfrontacja". - Antydemokratyczny i antyeuropejski system zbudowany w Rosji próbuje pokazać, że rzekomo jest silniejszy niż my wszyscy. I Ukraina, i Europa, i demokratyczny świat - powiedział Zełenski.

Szef ukraińskiego państwa stwierdził, że Rosja, prowadząc wojnę przeciwko Ukrainie, próbuje pokazać, że Europa rzekomo jest słaba i nie jest w stanie bronić swoich wartości. Według niego "wszystkie spowodowane przez Rosję kryzysy - inflacyjny, żywnościowy, energetyczny i migracyjny (...) to właśnie światopoglądowa, ideologiczna próba".

- Rosja poprzez agresję zbrojną chce pokazać, że podlega jej nie tylko terytorium, ale życie jako takie i że może decydować za innych o tym, czy w ogóle mają je przed sobą - kontynuował Zełenski.

W ocenie prezydenta odbudowa Ukrainy po wojnie nie jest projektem lokalnym, lecz wspólnym zadaniem całego demokratycznego świata. - Ta wojna nie jest po prostu nasza, nie jest po prostu lokalna, gdzieś na wschodzie Europy. To napaść Rosji na wszystko, co jest dla nas wartością. Dlatego też odbudowa Ukrainy to nie jest lokalny projekt, projekt jednego narodu, lecz wspólne zadanie całego demokratycznego świata, wszystkich krajów, które mogą o sobie powiedzieć, że są cywilizowane - oznajmił szef ukraińskiego państwa. 

Platforma do spraw odbudowy

Unia Europejska utworzy platformę do spraw odbudowy, która będzie koordynować rekonstrukcję Ukrainy po wojnie z Rosją – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w czasie konferencji. Jak podkreśliła, platforma będzie wykorzystywana w celu określenia potrzeb inwestycyjnych, koordynowania działań i zarządzania zasobami.

- Od początku wojny Unia Europejska zgromadziła około 6,2 miliarda euro pomocy finansowej – powiedziała von der Leyen. – I będzie więcej. Będziemy aktywnie angażować się w średnio i długoterminową odbudowę (Ukrainy) - przekonywała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

- Celem Kremla jest militarne, polityczne i gospodarcze zniszczenie Ukrainy – podkreśliła von der Leyen. - Oni (Rosjanie - przyp. red.) chcą podważyć samo istnienie Ukrainy jako państwa. Nie możemy i nie pozwolimy, by tak się stało - stwierdziła.  

Platforma połączy kraje, instytucje, sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie. W jej skład wejdą również takie organizacje międzynarodowe, jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny - przekazała Agencja Reutera.

Truss: to będzie długa droga

Wielka Brytania "zrobi wszystko, co możliwe, aby zapewnić, że Ukraina wygra wojnę i się odbuduje" - zapewniła z kolei brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. Ostrzegła jednak, że będzie to długa droga.

Truss podczas odbywającej się w Szwajcarii konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy zapowiedziała, że jej następna edycja zorganizowana zostanie w przyszłym roku w Wielkiej Brytanii. - Odbudowa Ukrainy po rosyjskiej wojnie napastniczej będzie symbolem siły demokracji nad autokracją. Pokaże (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi, że jego próby zniszczenia Ukrainy doprowadziły jedynie do powstania silniejszego, bardziej zamożnego i bardziej zjednoczonego narodu - powiedziała Truss.

- Wielka Brytania jest zdecydowana w swoim poparciu dla integralności terytorialnej Ukrainy i pozostanie u boku Ukrainy, gdy ta wyłania się jako silna, kwitnąca i nowoczesna demokracja. Przewodziliśmy w kwestii wsparcia dla Ukrainy podczas wojny i nadal będziemy przewodzić we wspieraniu planu ukraińskiego rządu na rzecz odbudowy i rozwoju - dodała szefowa dyplomacji.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters