Liz Truss przegrała pojedynek z główką sałaty. O co chodzi w żarcie brytyjskiego tabloidu

Źródło:
Daily Star, The Economist

Liz Truss w czwartek zrezygnowała ze stanowiska premier Wielkiej Brytanii. Tym samym przegrała pojedynek z główką sałaty. Brytyjski tabloid "Daily Star" robił zakłady, czy szefowa brytyjskiego rządu wytrwa na stanowisku dłużej, niż warzywo zachowa termin przydatności do spożycia. Na oficjalnym koncie gazety na YouTube widzowie od kilku dni mogli obserwować proces więdnięcia sałaty, która jednak ostatecznie wygrała z Liz Truss.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Liz Truss odwołała ze stanowiska powołanego przez siebie kilka tygodni wcześniej ministra finansów Kwasiego Kwartenga. Jego miejsce zajął Jeremy Hunt, w przeszłości między innymi szef brytyjskiej dyplomacji. Szybko ogłosił on niemal całkowite wycofanie się z cięć podatkowych forsowanych przez Truss. W praktyce oznaczało to rezygnację z większej części jej programu.

Już wtedy brytyjskie media spekulowały, że dni Truss w roli premier Wielkiej Brytanii są policzone. Dziennikarze "Daily Star" w ubiegły piątek, 14 września, na oficjalnym kanale gazety na YouTubie rozpoczęli relację na żywo z "pojedynku" szefowej rządu z główką sałaty lodowej. Po jednej stronie stołu postawiono zdjęcia Truss, po drugiej - udekorowaną peruką sałatę z doklejonymi oczami i uśmiechem. Jak wyjaśnił tabloid, warzywo zostało kupione w supermarkecie za 60 pensów.

Liz Truss i sałata - o co chodzi?

Dlaczego akurat sałata lodowa? Wszystko rozpoczęło się od artykułu w "The Economist", w którym określono Truss mianem "Lodowej Damy", czyli po angielsku "The Iceberg Lady". Dziennikarze "Daily Star" skojarzyli ten przydomek z angielską nazwą sałaty lodowej (iceberg lettuce - red.) i postanowili sprawdzić, co będzie trwalsze: zachowujące świeżość ok. 10 dni warzywo czy kadencja szefowej rządu.

Truss ustąpiła ze stanowiska premiera 20 października, a więc w siódmym dniu pojedynku. Gdy tylko powiadomiła o swojej dymisji, jej zdjęcie na wciąż prowadzonej przez "Daily Mail" transmisji zostało zakryte. Na stole pojawił się za to szampan na cześć zwycięzcy, czyli sałaty. Internauci komentujący relację gratulują warzywu triumfu i sugerują, że to ono powinno zostać następnym premierem Wielkiej Brytanii.

Liz Truss rezygnuje ze stanowiska

Liz Truss pełniła funkcję szefowej rządu zaledwie 45 dni. Była najkrócej urzędującą premier w historii kraju, a jednocześnie jedyną, która uścisnęła dłoń zarówno królowej Elżbiety II, jak i króla Karola III, a także trzecią kobietą pełniącą funkcję szefowej rządu (po Margaret Thatcher i Theresie May). Ustępująca premier zapowiedziała, że pozostanie na stanowisku do czasu wyboru jej następcy. Tego mamy poznać w przyszłym tygodniu.

ZOBACZ TEŻ: Minister rezygnuje po 43 dniach. Przez służbowego maila wysłanego z prywatnej skrzynki

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: Daily Star, The Economist