Świat

Litewskie MSZ odradza wyjazd na Ukrainę

Świat

Trujące opary zagrażają podróżnym
PAP/EPA/ReutersTrujące opary zagrażają podróżnym

MSZ Litwy zaniepokojone wypadkiem pociągu z fosforem, radzi obywatelom kraju, by nie jeździli na zachód Ukrainy.

Litewski resort spraw zagranicznych radzi również, by nie spożywać pokarmów pochodzących z obwodu lwowskiego na zachodniej Ukrainie.

Ostrzeżenie to wiąże się odnotowaniem w ukraińskich wioskach Angeliwka i Lesnoje w obwodzie lwowskim wielokrotnego zwiększenia stężenia toksycznych oparów żółtego fosforu, które przedostały się do atmosfery na skutek wykolejenia się pociągu w rejonie buskim.

Według litewskiego MSZ toksyczna chmura przemieszcza się na północ.

- Lekarze i ministerstwo środowiska uspokajają, że nie doszło do skażenia ziemi ani wód gruntowych. Mieszkańcy nie wierzą zbytnio w te zapewnienia: starają się pić jedynie wodę mineralną, kupują też węgiel aktywowany, który ma chronić przed fosforem - powiedział w TVN24 Piotr Pogorzelski z Polskiego Radia.

Korespondencja z Ukrainy
Korespondencja z UkrainyTVN24

Po wypadku pociągu nie ma natomiast zagrożenia dla mieszkańców Podkarpacia - poinformował rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego, Krzysztof Rokosz. Jak dodał, nie ma zagrożenia dla strefy nadgranicznej ani dla rzeki Bug.

W poniedziałek w pobliżu wioski Ożydiw w rejonie lwowskim wykoleił się skład pociągu wiozący z Kazachstanu do Polski silnie toksyczny fosfor. Z torów wypadło 15 cystern, a sześć z nich stanęło w płomieniach. Ogień uwolnił do atmosfery toksyczne substancje.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Reuters