Lesbijka generałem. Gwiazdkę wręczyła jej żona

US ArmyGenerał Tammy S

Pierwszy raz w historii Stanów Zjednoczonych kobieta, która otwarcie przyznaje się do związku homoseksualnego, została awansowana na stopień generała brygady. Nominacja odbyła się w rocznicę cofnięcia polityki Sił Zbrojnych USA wobec osób homoseksualnych w armii "don't ask, don't tell".

Generał brygady Tammy S. Smith otrzymała symboliczna gwiazdkę do mundury z rąk swojej żony Tracey Harper. Partnerka jest współzałożycielką organizacji Military Partners and Family Coalition, która zajmuje się "wsparciem, edukacją oraz pomocą prawną na rzecz lesbijek, gejów biseksualistów i transseksualistów w armii i ich rodzin".

Para pobrała się w marcu 2011 roku w Dystrykcie Kolumbii (USA).

Generał Smith w wydanym oświadczeniu napisała, że Departament Obrony uważa jej orientację za rzecz prywatną, jednak "uczestniczenie członków rodziny w tradycyjnych ceremoniach takich jak nominacja jest zarówno powszechne jak i oczekiwane".

We wcześniejszym wywiadzie dla magazynu "Stars and Stripes" powiedziała, że aspekt jej orientacji jest nieistotny. - Ważne jest przestrzeganie wartości armii oraz odpowiedzialności jaką to ze sobą niesie. Dla mnie to opowieść o awansie oraz możliwościach, jakie on przynosi - powiedziała Smith.

Awans znaczący

Sue Fulton, rzeczniczka OutServe, organizacji zrzeszającej lesbijki i geje w wojsku, powiedziała, że jest "mało prawdopodobne", żeby generał Smith była jedynym oficerem tej rangi w armii, która jest osobą homoseksualną. Wystąpienie Tammy s. Smith wraz z zoną, Fulton uznała za znaczące, ponieważ przełożeni nowej generał "z pewnością wiedzieli o jej orientacji kiedy decydowali o jej awansie". - To jest ważne, bo następna osoba już nie będzie pierwsza - powiedziała Fulton.

Nominacja oficer miała miejsce w rok po wejściu w życie ustawy znoszącej prawo "don't ask, don't tell". W świetle tych przepisów dowódcy mieli nie zadawać pytań dotyczących preferencji seksualnych żołnierzy. Ci z kolei mieli otwarcie nie mówić o swojej orientacji. Ustawa została zniesiona przez Izbę Reprezentantów w 2010 roku. Wdrożona została po 10 miesiącach.

Tammy S. Smith służyła w Afganistanie od 2010 do 2011 roku. Obecnie służy w Waszyngtonie jako zastępca szefa Rezerw Wojskowych.

Autor: AB//gak / Źródło: The New York Times, Daily Mail, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Army

Pozostałe wiadomości