Terrorysta czy przemytnik? Francuz zatrzymany na polskiej granicy milczy w śledztwie

SBU informuje, że zatrzymała niedoszłego terrorystę
SBU informuje, że zatrzymała niedoszłego terrorystę
ssu.gov.ua
Ukraińcy ogłosili, że zatrzymali terrorystę; Francuzi w to wątpiąssu.gov.ua

Wraca sprawa Francuza zatrzymanego w maju na Ukrainie, skąd zamierzał przedostać się do Polski. Miał przy sobie broń palną i materiały wybuchowe. Jak pisze w poniedziałek "Le Figaro", francuskie władze podtrzymują sygnalizowane już wcześniej przekonanie, że to przemytnik broni, a nie terrorysta.

Dziennik powołuje się na źródła w delegacji francuskich śledczych, którzy ponad miesiąc spędzili w Kijowie, badając sprawę 25-letniego Gregoire'a M. Mężczyzna został zatrzymany 21 maja przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podczas próby przekroczenia granicy ukraińsko-polskiej.

Zatrzymany odmawia wyjaśnień

"Półtora miesiąca po zatrzymaniu młodego Francuza w jego sprawie jest wciąż wiele niewyjaśnionych zagadek" - pisze "Le Figaro". Do ich wyjaśnienia nie przyczynia się - podaje dziennik - sam zatrzymany, przebywający wciąż w więzieniu w Kijowie, który odmawia wyjaśnień. "Myśleliśmy, że będzie mówić, ale naprzeciwko nas mamy upartego, bardzo zawziętego człowieka" - powiedziały źródła "Le Figaro". Na Ukrainie Francuzowi postawiono zarzut przemytu i nielegalnego posiadania broni w ramach działalności terrorystycznej. Władze twierdzą, że był on objęty śledztwem od grudnia 2015 roku, kiedy miał zacząć wielu osobom na Ukrainie opowiadać, że chce nabyć broń. SBU podała, że w bagażniku jego samochodu znaleziono 125 kg trotylu, dwie wyrzutnie pocisków przeciwczołgowych, pięć kałasznikowów i ponad 5 tys. sztuk amunicji. Według SBU zatrzymany planował dokonanie zamachów terrorystycznych podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. Przy użyciu tego materiału wybuchowego "miały być wysadzone – co mamy udokumentowane – meczet, synagoga, urząd skarbowy, punkty kontrolne na autostradach i wiele innych miejsc” – mówił szef SBU Wasyl Hrycak na konferencji prasowej. Według niego wśród celów zamachów miały być również mosty i infrastruktura kolejowa.

Francja nie potwierdza wersji ukraińskiej

"Tego scenariusza nie potwierdza ani francuska policja, ani wymiar sprawiedliwości" - pisze "Le Figaro". Francuskie śledztwo w sprawie 25-latka dotyczy nielegalnego posiadania i przemytu broni w ramach przestępczości zorganizowanej, ale nie terroryzmu. "Terrorysta czy przemytnik broni? Od początku jego aresztowanie budziło wiele wątpliwości. Jak ten inseminator zatrudniony w spółdzielni rolniczej, nienotowany przez policję, mógł sfinansować zakup arsenału szacowanego na 250 tys. euro? Czy miał wspólników? Czy jego plany zamachów są wiarygodne?" - zastanawia się "Le Figaro", podkreślając, że dopiero francuskie śledztwo przyniesie odpowiedzi na te pytania. W ciągu kilku miesięcy ma się zacząć proces Francuza przed sądem w Kijowie. Ambasada Francji jest w stałym kontakcie z nim i jego rodziną

Autor: tmw / Źródło: PAP