Moskwa: istnieje możliwość współpracy z USA w sprawie Syrii


Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu "The National Interest", że wciąż istnieje możliwość wznowienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii uregulowania syryjskiego kryzysu.

Szef rosyjskiej dyplomacji udzielił wysłannikowi prestiżowego konserwatywnego amerykańskiego pisma "The National Interest" wywiadu w weekend. Został on opublikowany w środę na stronie internetowej magazynu. - Jeśli chodzi o kwestię wznowienia współpracy, to przyznaję, że taka możliwość istnieje - powiedział Ławrow. Na pytanie o termin spotkania prezydentów USA i Rosji: Donalda Trumpa i Władimira Putina, Ławrow odpowiedział, że stanie się to, gdy obie strony uznają to za dogodne. Przypomniał, że Putin i Trump odbyli rozmowę telefoniczną po wyborach w USA i - chociaż bardzo ogólnie - "poruszyli w niej kluczowe problemy dwustronne i międzynarodowe". Zaznaczył, że wciąż omawia sprawę możliwego spotkania z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. - Prezydent Donald Trump oznajmił, że walka z terroryzmem jest dla niego priorytetem w polityce zagranicznej i jest to według mnie całkiem logiczne. Jestem przekonany, że i my będziemy podzielać takie podejście - zaznaczył Ławrow.

Nie zimna wojna, tylko "niuanse"

Zdaniem Ławrowa nie ma nowej zimnej wojny między Rosją a Zachodem, chociaż są, jak to nazwał, "niuanse" w systemie rządzenia w państwach zachodnich i Rosji. Podkreślił jednak, że generalnie wszędzie podstawą jest ustrój demokratyczny, czyli "wybory (...), respektowanie opozycji i gospodarka rynkowa".

Poza tym, jak zauważył szef rosyjskiego MSZ, w odróżnieniu od czasów zimnej wojny obecnie istnieją znacznie bardziej konkretne ogólne zagrożenia, takie jak terroryzm, chaos na Bliskim Wschodzie, groźba rozprzestrzenienia się broni masowego rażenia. - Obecnie przed nami stoją powszechne globalne zagrożenia, które dotyczą wszystkich, z którymi stykamy się niemal co dzień, jak akty terroru na Bliskim Wschodzie i w Europie, był także akt terroru w USA - powiedział Ławrow. W obszernym wywiadzie odniósł się też do zarzutów mieszania się Rosji w wewnętrzne sprawy USA, Niemiec czy Francji. Oświadczył, że nie ma na to żadnych dowodów.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości