BBC: największa brytyjska elektrownia wycina lasy pierwotne by nimi palić

Źródło:
BBC, Drax, tvn24.pl
Wycinka drzew, pożary i nielegalne kopalnie złota w Puszczy Amazońskiej
Wycinka drzew, pożary i nielegalne kopalnie złota w Puszczy AmazońskiejArchiwum Reuters / Greenpeace
wideo 2/4
Wycinka drzew, pożary i nielegalne kopalnie złota w Puszczy AmazońskiejArchiwum Reuters / Greenpeace

Operator największej brytyjskiej elektrowni wycina kanadyjski las pierwotny, a następnie pozyskane drewno wykorzystuje do produkcji pelletu - w poniedziałek informuje BBC. Stacja powołuje się na ustalenia dziennikarskiego śledztwa. Ponieważ spalanie pelletu uważane jest za odnawialne źródło energii, operator miał w tym samym czasie otrzymać kilka miliardów funtów dotacji z budżetu państwa. Firma odrzuca stawiane przez BBC oskarżenia.

Drax to operator m.in. największej brytyjskiej elektrowni w Yorkshire produkującej około 6 proc. całości energii elektrycznej na Wyspach Brytyjskich. Ta dawna elektrownia węglowa została przystosowana do palenia produkowanym z odpadów drzewnych pelletem, w związku z czym wytwarzana przez nią energia uważana jest za odnawialną. Z tego tytułu Drax otrzymał z brytyjskiego budżetu łącznie kilka miliardów funtów dotacji.

BBC: palenie lasem pierwotnym

Firma deklaruje, że korzysta wyłącznie z pelletu produkowanego z trocin i innych drewnianych odpadów. Jak jednak ustalili dziennikarze śledczy BBC, do produkcji ma być wykorzystywane także drewno pochodzące z wycinki kanadyjskich lasów pierwotnych, posiadających szczególną wartość dla środowiska naturalnego. Drax ma być właścicielem pozwoleń na wycinkę drzew z dwóch miejsc w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, na której terenie występuje cenny starodrzew.

Swoje ustalenia dziennikarze BBC Panorama opublikowali w poniedziałek bazując na m.in. dowodach zbieranych za pomocą dronów, analizie zdjęć satelitarnych oraz dotarciu do zakupionych przez firmę licencji na wycinkę drzew. W trakcie śledztwa jeden z reporterów śledził również samochód dostawczy firmy Drax.

ZOBACZ TEŻ: "Brazylijski Trump" kontra "komunista i złodziej". Czy nowy prezydent zatrzyma wycinkę selwy?

Drax odrzuca oskarżenia

O sprawę tę dziennikarze spytali przedstawicieli firmy Drax. W odpowiedzi uzyskano zapewnienie, że firma wycięła w ramach prowadzonej wycinki wyłącznie te drzewa, które obumarły i których pozostawienie mogłoby podwyższyć ryzyko wybuchu pożarów. 

Jednak według BBC na jednym z terenów objętych licencją Drax wycięto wszystkie drzewa. Firma wyjaśniła, że sprzedała posiadane przez siebie wcześniej pozwolenia, a tym samym to nie ona jest odpowiedzialna za opisywaną wycinkę drzew z lasów pierwotnych. Informacje te zostały jednak podważone przez władze Kolumbii Brytyjskiej które potwierdziły, że to Drax w dalszym ciągu jest właścicielem pozwoleń.

Dodatkowo, producent pelletu drzewnego powiedział BBC, że drewno pozyskane z tych terenów nie zostało przez niego wykorzystane. Jak twierdzi firma, wycięte bele miały trafić do tartaku. Zakłady produkcyjne Drax miały używać wyłącznie pozyskane z nich trociny i odpady.

Jednak według BBC Drax do produkcji pelletu wykorzystywał nie tylko trociny i odpady, ale również całe bele drewna. Dopytywana firma w końcu potwierdziła, że wykorzystuje również całe bele, jednak podkreśliła, że tylko pochodzące z małych, wykrzywionych czy zgniłych drzew. Ponadto miały to być wyłącznie bele takich gatunków drzew, które nie mają zastosowania w przemyśle drzewnym i gdyby nie użyto ich do wytwarzania pelletu zostałyby one spalone by ograniczyć ryzyko rozprzestrzenienia się pożarów.

Tymczasem z dokumentów kanadyjskiej bazy leśnictwa ma wynikać, że jedynie 11% drewna dostarczonego w przeciągu ostatnich dwóch lat do zakładów wytwarzających pellet firmy Drax zostało sklasyfikowane jako drewno najniższej jakości, które nie nadaje się do wytwarzania produktów drewnianych.

Lasy mogą zahamować zmiany klimatyczne
Lasy mogą zahamować zmiany klimatyczne Dwutlenek węgla powstały w wyniku spalania węgla czy wycinki drzew, wpływa na zmiany klimatyczne. Naukowcy twierdzą, że drzewa są najskuteczniejszą bronią przed tymi zmianami, bowiem wychwytują gazy cieplarniane i mogą zmniejszyć zanieczyszczenie w atmosferze.tvn24

ZOBACZ TEŻ: "Spacer alejkami pomiędzy stertami pociętych i gotowych do wywózki drzew"

Palenie pelletem

Firma Drax prowadzi największą w Wielkiej Brytanii elektrownię, a także zajmuje się produkcją i sprzedażą pelletu. W ubiegłych latach brytyjski rząd przyznał jej z tego tytułu dotacje o łącznej wartości 6 miliardów funtów.

Produkcja biopaliw drzewnych, w tym także pelletu drzewnego, to prężnie rozwijający się w ostatnich latach przemysł. W 2020 jego wartość na całym świecie wyceniono na 50 mld dolarów.

Drewno uznaje się za paliwo o zerowej emisji, ponieważ rosnące drzewa wchłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, a wycięte lasy mogą odrastać. Część ekspertów zwraca jednak uwagę, że spalanie pelletu emituje więcej gazów cieplarnianych niż węgiel czy gaz ziemny w przeliczeniu na kilowatogodzinę wytworzonej energii. Dodatkowo młode, rosnące dopiero drzewa nie pochłaniają takich ilości dwutlenku węgla jak starsze drzewa. 

ZOBACZ TEŻ: Straciliśmy lub zdegradowaliśmy prawie dwie trzecie pierwotnych lasów tropikalnych

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: BBC, Drax, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock