Łagodzą restrykcje wobec Kuby przed wizytą Obamy


Przed wizytą prezydenta Baracka Obamy na Kubie, zaplanowaną na 21-22 marca, Biały Dom ogłosił złagodzenie części restrykcji nałożonych na ten kraj w 1962 r. Zmiany dotyczą handlu, dostępu do banków i podróżowania – poinformowano we wtorek w Waszyngtonie.

Najważniejsza zmiana dotyczy możliwości rozliczania transakcji handlowych Kuby w dolarach USA oraz dostępu do amerykańskiego systemu bankowego. Wykluczenie Kuby z tego systemu utrudniało nabywanie oraz sprzedaż produktów w handlu międzynarodowym.

Zgodnie z nowymi regulacjami obywatele i podmioty gospodarcze na Kubie będą mogli otwierać rachunki bankowe w USA i wykorzystywać je dla transferu wynagrodzeń pochodzących z wyspy.

Cygara i kubański rum

Ministerstwa skarbu oraz handlu USA poinformowały też, że zniesione zostaną ograniczenia dotyczące eksportu towarów amerykańskich na wyspę. Zapowiedziano możliwość otwierania na Kubie sklepów z komputerami i oprogramowaniem pochodzącym z USA. Z kolei oprogramowanie stworzone przez informatyków kubańskich będzie można sprzedawać w USA.

Przestanie obowiązywać zakaz nabywania przez Amerykanów towarów pochodzących z Kuby w krajach trzecich. Dotyczy to przede wszystkim cygar oraz kubańskiego rumu.

Ponadto złagodzone zostały przepisy dotyczące wymiany naukowej oraz współpracy w sferze edukacji i związanych z tym podróży na Kubę. Mimo wciąż obowiązującego zakazu indywidualnych wizyt turystycznych na Kubie, naukowcy z USA będę mogli odwiedzać wyspę, a Kubańczycy – Stany Zjednoczone. Dotyczy to również aktywistów zaangażowanych w działalność pozarządową i humanitarną.

Wprowadzone zmiany mają charakter tyleż techniczny, co symboliczny – zauważa agencja AFP.

Ułatwienia w kontaktach z Kubą

Restrykcje, które dotyczą swobodnej wymiany turystycznej, są poza zasięgiem Białego Domu. O ich zniesieniu musiałby zadecydować zdominowany przez republikanów Kongres, który z wielką rezerwą przygląda się zmianom zapoczątkowanym przez administrację – zaznacza AFP.

USA stopniowo wprowadzają w życie różne ułatwienia w kontaktach z Kubą od grudnia 2014 roku, gdy doszło do ocieplenia relacji między Waszyngtonem i Hawaną po prawie 50 latach mniej lub bardziej otwarcie manifestowanej wrogości. Złagodzono m.in. część restrykcji w handlu, biznesie oraz w podróżach na Kubę dla osób odwiedzających rodziny, biznesmenów, dziennikarzy, sportowców i ludzi kultury.

Pierwsza taka wizyta od niemal 90 lat

W historycznej wizycie na Kubie prezydentowi Obamie będzie towarzyszyć małżonka, Michelle, a także przedstawiciele kół biznesu i 20 kongresmanów.

W trakcie wizyty Obama spotka się m.in. z prezydentem Raulem Castro. Będzie miał też okazję porozmawiać z kubańskimi przedsiębiorcami.

Będzie to pierwsza od blisko 90 lat wizyta urzędującego prezydenta USA na Kubie. Poprzednia miała miejsce w 1928 r.

USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku. Była to reakcja na wzrost napięć w relacjach z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. Wprowadzone przez Eisenhowera embargo na więzi handlowe z Kubą i oficjalne kontakty międzyludzkie, było od tego czasu wielokrotnie zaostrzane przez amerykański Kongres.

Obama i Raul Castro spotkali się po raz pierwszy twarzą w twarz w kwietniu ubiegłego roku w Panamie, w kuluarach odbywającego się w tym kraju Szczytu Ameryk.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Raporty: