Kuba dopuściła do użytku szczepionkę na raka płuc rodzimej produkcji.– Ta szczepionka nie zapobiega rakowi, ale hamuje rozmnażanie się komórek. Pozwala dłużej pozostać przy życiu – komentował wiceminister zdrowia w Hawanie Roberto Gonzales.
Lepsza niż chemioterapia?
Szczepionka opracowana przez kubańskich naukowców będzie od tej pory używana w szpitalach na wyspie. CimaVax EGF ma wydłużać życie chorych na raka średnio 4-5 miesięcy, a w niektórych przypadkach znacznie dłużej. Na konferencji w Kubańskim Ośrodku Immunologii Komórkowej naukowcy tłumaczyli, że lek zawiera zmodyfikowane białka, które niszczą komórki rakowe. Według nich szczepionka nie ma skutków ubocznych i w związku z tym jest korzystniejsza niż chemioterapia.
Nie mogą przestać palić
- Na Kubie nowotwór płuc to najczęstsza przyczyna śmierci. A rak płuc jest czymś strasznym – przyznał kubański wiceminister Gonzales. Kubańczycy są tego świadomi, ale wielu z nich mimo to pali dalej. – Papierosy to zło, ale nie możesz go rzucić. Uzależnienie sprawia, że chcesz, a nie możesz,. Ta szczepionka daje jednak ludziom nadzieję – mówił mieszkaniec Hawany agencji Reutera. –Tytoń niszczy kraj, zdrowie, ekonomię, ale co zrobić – wtórował mu hawański nauczyciel.
Nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztowała szczepionka. Będzie produkowana na Kubie.
CimaVax EGF to pierwsza szczepionka przeciw rakowi na świecie dopuszczona do użytku, inne są jeszcze w fazie testów. Są to: lek przeciw czerniakowi opracowywany przez Antigenics oraz przeciw jednemu z rodzajów guza mózgu, który powstaje w Avant Immunotherapeutics na licencji Pfizera.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Reuters