Said al-Dżabri, były wysoki rangą saudyjski urzędnik do spraw bezpieczeństwa, kilka lat temu uciekł z ojczyzny. Teraz w telewizyjnym wywiadzie stwierdził, że następca saudyjskiego tronu, książę Muhammad ibn Salman był gotów zabić króla Arabii Saudyjskiej.
- Chcę zamordować króla Abdullaha. Dostanę z Rosji pierścień z trucizną. Wystarczy, że uścisnę mu rękę, a on zakończy życie – miał, według Al-Dżabriego, w 2014 roku powiedzieć Muhammad ibn Salman Muhammadowi ibn Najifowi kierującemu wówczas ministerstwem spraw wewnętrznych. Saudyjski wywiad miał potraktować sprawę "poważnie". W tym czasie urodzony w 1985 roku Muhammad ibn Salman, syn ówczesnego następcy tronu Salmana i brata króla Abdullaha, nie pełnił żadnej funkcji w rządzie.
Said Al-Dżabri uciekł z Arabii Saudyjskiej w maju 2017 roku. Współpracujący niegdyś z amerykańskimi służbami do zwalczania terroryzmu, a obecnie przebywający na wygnaniu w Kanadzie były urzędnik, w wywiadzie dla programu "60 Minutes" amerykańskiej telewizji CBS, przekonywał, że jego wypowiedzi nie są gołosłowne, bowiem dysponuje nagraniami, które "mogą ujawnić wiele saudyjskich i amerykańskich sekretów".
W rozmowie z CBS Al-Dżabri nazwał też księcia Muhammada ibn Salmana "psychopatą bez empatii" i "zabójcą". Dodał, że książę "nie spocznie dopóki nie ujrzy go martwego".
Przekazał, że on sam został ostrzeżony, aby nie zbliżał się do saudyjskiego konsulatu w Kanadzie, nawiązując wyraźnie do śmierci krytycznego wobec księcia dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, który został zamordowany w saudyjskim konsulacie w Stambule.
Kim jest książę Muhammad ibn Salman?
Książę Muhammad ibn Salman dziś jest ministrem obrony Arabii Saudyjskiej (w momencie powołania na urząd był najmłodszą osobą na tym stanowisku na świecie), a także przewodniczącym Rady Gospodarki i Rozwoju i de facto władcą królestwa. Ojciec księcia wstąpił na tron w 2015 roku, gdy jego poprzednik, a zarazem przyrodni brat, król Abdullah zmarł z przyczyn naturalnych.
W 2018 roku "Forbes" umieścił go na ósmym miejscu wśród najbardziej wpływowych osób na świecie.
Na prośbę o skomentowanie wysuwanych przez Al-Dżabriego oskarżeń rząd Arabii Saudyjskiej przekazał dziennikarzom CBS, że "Al-Dżabri jest zdyskredytowanym byłym urzędnikiem państwowym z długą historią fabrykowania informacji w celu ukrycia popełnionych przez siebie przestępstw finansowych".
Syn i córka Al-Dżabriego zostali w marcu 2020 roku zatrzymani w Rijadzie i skazani na karę odpowiednio 9 lat i 6,5 roku więzienia za pranie pieniędzy. Zdaniem Human Rights Watch wyrok został wydany, by zmusić byłego saudyjskiego urzędnika do powrotu do ojczyzny.
Źródło: PAP, The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Alexei Nikolsky/PAP/EPA