Książę Fryderyk nowym królem Danii. Ale koronacji nie będzie

Źródło:
billedbladet.dk, Newsweek.com, tvn24.pl

Duński książę koronny Fryderyk już w niedzielę zostanie królem Danii. Nie zostanie jednak koronowany. - Korona Chrystiana V z 1671 roku, najbardziej znana z duńskich koron królewskich i będąca dziś jednym z najważniejszych symboli władzy królewskiej, używana jest obecnie tylko w jednej szczególnej sytuacji - wyjaśnia historyk Jon Bloch Skipper.

Rządząca Danią od 52 lat 83-letnia królowa Małgorzata II nieoczekiwanie ogłosiła abdykację podczas tradycyjnego przemówienia noworocznego. Swoją decyzję tłumaczyła upływem czasu oraz obawami o zdrowie i sprawne wykonywanie swoich obowiązków. W najbliższą niedzielę duński tron obejmie syn Małgorzaty II, książę koronny Fryderyk. Od tego dnia dotychczasowy następca tronu będzie tytułowany królem Fryderykiem X, a jego żona, księżna koronna Maria, królową Marią. Nowego monarchy nie czeka jednak koronacja. Dlaczego? I co wydarzy się podczas niedzielnych uroczystości?

ZOBACZ TEŻ: Dawny imprezowicz, który "nie chce się zamykać w fortecy". Zostanie królem

Przekazanie tronu Danii - co się wydarzy

Jak wyjaśnia Ambasada Królestwa Danii w Polsce we wpisie w mediach społecznościowych, sukcesja nastąpi podczas posiedzenia Rady Stanu w chwili podpisania przez Małgorzatę II oświadczenia o abdykacji. Uroczystość rozpocznie się o godz. 14:00 w niedzielę w pałacu Christiansborg. Godzinę później król Fryderyk X wyjdzie na balkon pałacu, po czym premier ogłosi jego wstąpienie na tron. Zgodnie z harmonogramem opublikowanym na stronie rodziny królewskiej nowy monarcha wygłosi przemówienie, następnie zostanie oddana salwa honorowa, a nowa para królewska przejedzie powozem do pałacu w Amalienborgu.

ZOBACZ TEŻ: Poznali się w barze, zostanie królową. Kim jest Maria, żona księcia Fryderyka

To nie koniec wydarzeń związanych z objęciem tronu przez nową głowę państwa. W poniedziałek o godz. 10:00 rodzina królewska pojawi się w duńskim parlamencie, gdzie przewodniczący izby i premier wygłoszą przemówienie. Ponadto szefowa rządu przedstawi przed parlamentem oświadczenie króla. Następnie rodzina królewska weźmie udział w przyjęciu. Uroczystości związane z przekazaniem władzy zakończy nabożeństwo w katedrze w Aarhus, zaplanowane na 21 stycznia.

Dlaczego w Danii nie ma koronacji

Duńska monarchia należy do najstarszych na świecie. Jak wyjaśnia Ambasada Królestwa Danii w Polsce, "linia królowej Małgorzaty II ma ponad 1000 lat. Jej przodkiem był prawdopodobnie już Gorm Stary, który urodził się w roku 958". Kanut VI był pierwszym władcą kraju, który został koronowany. Ceremonia odbyła się w 1170 roku - przypomina magazyn "Tatler". Tradycja była kontynuowana do XVII wieku, gdy wraz z wprowadzeniem monarchii absolutnej koronację zastąpiono namaszczeniem władcy świętymi olejami. Ten ceremoniał został z kolei zniesiony, gdy Dania stała się monarchią konstytucyjną w połowie XIX wieku.

"Korona Chrystiana V z 1671 roku, najbardziej znana z duńskich koron królewskich i będąca dziś jednym z najważniejszych symboli władzy królewskiej, używana jest obecnie tylko w jednej szczególnej sytuacji - gdy monarcha umiera" - wyjaśnia historyk Jon Bloch Skipper, cytowany przez portal czasopisma "Billed Bladet".

Współczesna duńska monarchia nie jest kojarzona z koronami i innymi insygniami władzy królewskiej. "Zamiast regaliów monarchia jest siłą napędową dla biznesu i dyplomacji. Duńskie media nigdy nie były tak 'tabloidowe' (na temat rodziny królewskiej - red.) jak brytyjskie, a przeciętny Duńczyk nie ma zbyt wielu powodów do kwestionowania monarchii" - ocenił w rozmowie z brytyjskim "Guardianem" Morten Pelch, komentując decyzję Małgorzaty II o abdykacji.

ZOBACZ TEŻ: Co się dzieje z księciem Joachimem, bratem przyszłego króla Danii? "Doszło do kryzysu"

Koronacja. Dania przykładem dla Wielkiej Brytanii?

Sposób przekazania władzy w Danii w ostatnich dniach bywa porównywany do koronacji organizowanych w Wielkiej Brytanii: obecny brytyjski monarcha, król Karol III, został koronowany w maju 2023 roku. "Jeśli Dania może obyć się bez koronacji, a monarchia trwa, to czy Wielka Brytania postąpiła słusznie, organizując tak kosztowną koronację?" - zastanawiał się królewski korespondent Jack Royston w rozmowie z amerykańskim tygodniem "Newsweek". Wskazał na szacunki, wedle których organizacja koronacji Karola III kosztowała ok. 100 mln funtów. Royston dodał, że w przyszłości książę William "idąc za przykładem Danii" może zrezygnować z wystawnej koronacji.

Karol III podczas uroczystej koronacji w Opactwie WestminsterskimWPA Pool / Pool/Getty Images Europe

ZOBACZ TEŻ: "Dania płacze" po decyzji królowej. Ale nie wszędzie w Europie monarchowie są tak lubiani

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: billedbladet.dk, Newsweek.com, tvn24.pl