Putin i Merkel rozmawiali o kryzysie północnokoreańskim


Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec wymienili poglądy na temat obecnej sytuacji na Półwyspie Koreańskim – podał Kreml. Jak poinformował, "rozmowa odbyła się w kontekście ostatnich prowokacyjnych działań Korei Północnej".

Do rozmowy doszło z inicjatywy kanclerz Niemiec – zakomunikowano w poniedziałek na stronie Kremla. Poinformowano, że Władimir Putin i Angela Merkel "zdecydowanie potępili ignorowanie przez władze w Pjongjangu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ".

"Podkreślono, że podobne kroki są sprzeczne z zasadami globalnego nierozprzestrzeniania broni jądrowej, a także stwarzają poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie" – zaznaczono w komunikacie.

"Putin i Merkel potwierdzili, że rozstrzygnięcie tego kryzysu jest możliwe wyłącznie drogą polityczną i dyplomatyczną, wznawiając negocjacje wszystkich zainteresowanych stron" - informuje kremlin.ru.

Dążenie do zaostrzenia sankcji

Wcześniej rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert potwierdził, że Angela Merkel jest gotowa na ewentualne rozmowy z Koreą Północną w celu pokojowego rozwiązania konfliktu. Rzecznik mówił, że szefowa rządu planuje rozmawiać o kryzysie z Władimirem Putinem.

Na cotygodniowej konferencji prasowej w Berlinie Seibert przypomniał w poniedziałek, że Niemcy, tak jak inne kraje Zachodu, dążą do zaostrzenia sankcji wobec reżimu w Pjongjangu.

Rzecznik zastrzegł jednak, że w rachubę wchodzi tylko i wyłącznie pokojowe rozwiązanie konfliktu wokół północnokoreańskiego programu zbrojeń nuklearnych i rakietowych. - Aby takie rozwiązanie stało się jednak możliwe, należy zwiększyć presję poprzez zaostrzenie sankcji na Koreę Północną - wyjaśnił.

- Jeżeli następnie powstałaby możliwość podjęcia nieformalnych czy nawet formalnych rozmów z Koreą Północną, to Niemcy - po konsultacjach ze swoimi partnerami - są gotowe do wsparcia takich rozmów, by poszukiwać dróg do rozwiązania konfliktu - tłumaczył Seibert.

Jak zauważył, Niemcy są "jednym z niewielu krajów" utrzymujących stosunki dyplomatyczne z Koreą Północną i "dlatego oferujemy swoją pomoc". Seibert zastrzegł, że dotychczas żaden kraj nie zwrócił się do Niemiec z taką propozycją. Za przedwczesne uznał spekulacje o tym, czy miejscem rozmów mógłby być Berlin.

Pozytywna rola Niemiec

W wywiadzie dla niedzielnego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Merkel powiedziała: "Jeżeli nasz udział w rozmowach będzie pożądany, powiem natychmiast 'tak'". Merkel przypomniała o pozytywnej roli Niemiec w negocjacjach z Iranem na temat programu nuklearnego tego kraju. Niemcy uczestniczyły w nich razem z pięcioma państwami dysponującymi prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

- Mogę sobie wyobrazić taki format także w przypadku negocjacji z Koreą Północną - powiedziała niemiecka kanclerz. Jej zdaniem Europa i Niemcy powinny być przygotowane na taką ewentualność.

3 września północnokoreańskie media podały, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Szósta już próba nuklearna reżimu w Pjongjangu spotkała się z ostrym potępieniem ze strony wspólnoty międzynarodowej.

Autor: tas/sk / Źródło: kremlin.ru, RIA Nowosti, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: