Ukraiński wywiad ujawnia, czym został zniszczony rosyjski okręt desantowy na Morzu Czarnym

Aktualizacja:
Źródło:
Ukraińska Prawda, PAP, Reuters, tvn24.pl
Rosyjski okręt desantowy pod ostrzałem ukraińskich dronów
Rosyjski okręt desantowy pod ostrzałem ukraińskich dronówReuters/Ministerstwo Obrony Ukrainy
wideo 2/5
Rosyjski okręg desantowy pod ostrzałem ukraińskich dronówReuters/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Ukraiński wywiad wojskowy ujawnił, że rosyjski okręt desantowy Cezar Kunikow został zaatakowany przy użyciu dronów Magura V5. Wcześniej w środę resort obrony Ukrainy opublikował nagranie, na którym widać moment trafienia w jednostkę na Morzu Czarnym w pobliżu Ałupki na zaanektowanym Krymie.

Okręt desantowy Cezar Kunikow został zatopiony za pomocą morskich dronów Magura V5 - podał w środę wywiad wojskowy w Kijowie. Przekazał, że "misja, która zakończyła się sukcesem, została przeprowadzona przez siły specjalne Grupy 13 resortu obrony".

"Cezar Kunikow otrzymał uderzenie w lewą burtę i zaczął tonąć. Symboliczne jest to, że dokładnie 81 lat temu zginął rosyjski oficer, od którego imienia okręt wziął swoją nazwę. Akcja poszukiwawczo-ratownicza okupantów się nie udała" - dodał wywiad we wpisie na kanale Telegram.

Cezar Kunikow był radzieckim oficerem piechoty morskiej. Zginął 14 lutego 1943 roku w Kraju Krasnodarskim.

Przechwycone komunikaty

Ukraiński wywiad opublikował również - jak utrzymuje - przechwycone komunikaty Rosjan w rejonie trafienia okrętu.

"Śmigłowce Ka-52 i Mi-8 państwa agresora wykonują oględziny miejsca zatonięcia okrętu. Wojskowy samolot transportowy An-26 pełni rolę przekaźnika informacji" - podano we wpisie. Jeden z rosyjskich pilotów miał powiedzieć: "Widzę wrak i plamę oleju".

Wywiad wojskowy przekazał, że Cezar Kunikow - zanim został trafiony - przez 10 dni znajdował się przy wybrzeżu, gdzie ładowano na niego broń i sprzęt wojskowy.

Opublikowane nagranie

Wcześniej w środę na kanale Telegram sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych podano: "Siły Zbrojne Ukrainy wspólnie z HUR (Głównym Zarządem Wywiadu Ministerstwa Obrony) zniszczyły okręt desantowy okupantów Cezar Kunikow. W momencie ataku znajdował się na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu Ałupki (Krym). Chwała siłom obronnym Ukrainy!". Do zniszczenia okrętu miało dojść w tym dniu rano.

Ministerstwo obrony Ukrainy opublikowało nagranie, na którym widać moment trafienia w okręt. Zarejestrowano też, jak okręt powoli pochyla się na bok i zaczyna tonąć.

Kreml odmówił komentarza w sprawie oświadczenia ukraińskich wojskowych.

Zobacz też: Media: Nowa broń Putina mogła zostać użyta po raz pierwszy. Wygląda na to, że ją zestrzelono

Okręt desantowy Cezar Kunikow

Jak podał portal Ukraińska Prawda, okręt desantowy Cezar Kunikow, którego załoga może liczyć 87 ludzi, mógł być wykorzystywany do stawiania min. Mógł również być używany do transportu 150 żołnierzy desantu albo 10 czołgów T-55, 12 czołgów pływających PT-76 lub pododdziału składającego się m.in. z trzech czołgów T-55, trzech moździerzy kalibru 120 mm i trzech wozów bojowych oraz innego sprzętu wojskowego.

Autorka/Autor:ek, tas

Źródło: Ukraińska Prawda, PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: