Królowa i parlament zatwierdzili małżeństwa homoseksualne

Wielka Brytania pozwoli na małżeństwa homoseksualneShutterstock

Ustawa zezwalająca na małżeństwa osób tej samej płci przeszła przez wszystkie szczeble legislacyjne Parlamentu Wielkiej Brytanii. Niedługo później zatwierdziła ją królowa. Pierwsze związki będą mogły zostać zawarte prawdopodobnie latem przyszłego roku.

W poniedziałek projekt ustawy, przyjętej wcześniej przez Izbę Gmin, zatwierdziła Izba Lordów. We wtorek ostatnie słowo znów należało do Izby Gmin. Konserwatyści, laburzyści i Liberalni Demokraci postanowili nie kwestionować drobnych poprawek wprowadzonych przez Izbę Lordów.

Jedną z tych poprawek był zapis o ochronie par transseksualnych, zezwalający na pozostanie w związku małżeńskim osobom, które zmienią płeć.

Po kilku godzinach swoją zgodę, mającą czysto ceremonialne znaczenie, wyraziła królowa.

Oczekuje się, że pierwsze małżeństwa osób tej samej płci odbędą się w Anglii i Walii latem przyszłego roku.

Opinia publiczna jest za

Ustawa przewiduje m.in., że pary homoseksualne, które chcą usankcjonować prawnie swój związek, będą miały wybór między partnerstwem cywilnym (funkcjonującym od 2005 roku) i małżeństwem.

Akt prawny nie będzie miał jednak zastosowania do Kościołów, chyba że zdecydują, iż chcą ją stosować, a konkretnie wyłącza go państwowy Kościół anglikański.

Brytyjska opinia publiczna jest raczej przychylna małżeństwom homoseksualnym.

Autor: kris//tka/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock