Karol III przemówił w szkockim parlamencie. "Podejmuję nowe obowiązki z wdzięcznością"

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Moja matka, podobnie jak ja, odczuwała największy podziw dla Szkotów, dla ich wspaniałych osiągnięć i niezłomnego ducha - mówił w szkockim parlamencie król Wielkiej Brytanii Karol III. Szefowa rządu w Edynburgu Nicola Sturgeon zapewniła, że Szkocja jest gotowa wspierać służbę nowego monarchy.

- Przez wszystkie lata swojego panowania królowa, podobnie jak wiele pokoleń naszej rodziny przed nią, znajdowała na wzgórzach tej ziemi i w sercach jej mieszkańców. Moja matka, podobnie jak ja, odczuwała największy podziw dla Szkotów, dla ich wspaniałych osiągnięć i niezłomnego ducha. Największym pokrzepieniem dla niej była świadomość, jak wielkim uczuciem ją darzono. Świadomość tej głębokiej i trwałej więzi musi być dla nas ukojeniem, gdy opłakujemy koniec jej życia w niezrównanej służbie - mówił król Karol III, odpowiadając na kondolencje złożone mu przez szkocki parlament.

Karol III w Pałacu Westminsterskim. Izby złożyły mu kondolencje, król przemówił do parlamentu

- Królowa, będąc jeszcze bardzo młoda, przyrzekła służyć swojemu krajowi i narodowi oraz zachować zasady konstytucyjnego rządu. Gdy teraz z wdzięcznością wspominamy najwierniej spełnioną obietnicę, jestem zdecydowany, z pomocą boga i waszą, podążać za tym inspirującym przykładem - zapewnił.

- Podejmuję moje nowe obowiązki z wdzięcznością za wszystko, co dała mi Szkocja, z postanowieniem, by zawsze dążyć do dobra naszego kraju i jego mieszkańców oraz z pełnym zaufaniem w waszą dobrą wolę i dobrą radę, gdy będziemy wspólnie realizować to zadanie - dodał Karol III.

Wielka Brytania żegna Elżbietę II. Program uroczystości z udziałem rodziny królewskiej

Kondolencje od Sturgeon

Kondolencje w imieniu parlamentu złożyła Nicola Sturgeon, liderka Szkockiej Partii Narodowej (SNP), która dąży do oderwania Szkocji od Zjednoczonego Królestwa. - Dla ludzi w całym naszym kraju jest to czas głębokiego smutku. Większość z nas po prostu nie pamięta życia bez kólowej. W ciągle zmieniającym się i często burzliwym świecie, Jej Wysokość była naszą stałą, była kotwicą naszego narodu - mówiła Sturgeon.

Opisała swoje pierwsze spotkanie z królową Elżbietą II, w wieku 9 lat, gdy monarchini przyjechała do jej rodzinnej miejscowości Irvine, a także jedno z późniejszych. - Byłam z mamą jedną z setek stojących na ulicy i szczęśliwie znalazłyśmy się blisko jej samochodu, gdy przejeżdżał obok. Ta dziewięcioletnia dziewczynka nie mogła sobie wyobrażać, że ponad 35 lat później będzie siedziała na przednim siedzeniu pasażera innego samochodu, tym razem z królową za kierownicą, jadąc przez posiadłość Balmoral - opowiadała.

Następnie zwracając się do króla Karola III powiedziała, że Szkocja jest gotowa, by mu służyć. - Jesteśmy zaszczyceni dzisiejszą obecnością Jego Wysokości, króla Karola III, oraz królowej małżonki. Wasza Wysokość, jesteśmy gotowi wspierać was, gdy kontynuujecie swoje życie w służbie - i gdy budujecie na niezwykłym dziedzictwie waszej ukochanej matki, naszej królowej. Królowa Elżbieta, królowa Szkotów - jesteśmy wdzięczni za jej życie. Niech teraz spoczywa w pokoju - oświadczyła Sturgeon.

Wcześniej Karol III przyjął szefową szkockiego rządu na audiencji w Pałacu Holyroodhouse.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości