Wielka Brytania żegna Elżbietę II. Program uroczystości z udziałem rodziny królewskiej

Autor:
momo//now
Źródło:
Guardian, PAP
Po wielogodzinnej podróży konwój z ciałem Elżbiety II dotarł do Edynburga
Po wielogodzinnej podróży konwój z ciałem Elżbiety II dotarł do EdynburgaReuters
wideo 2/15
ReutersPo wielogodzinnej podróży konwój z ciałem Elżbiety II dotarł do Edynburga

Wielka Brytania przygotowuje się na ostatnie pożegnanie królowej Elżbiety II, która zmarła w czwartek po ponad 70 latach panowania. W nadchodzącym tygodniu odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem rodziny królewskiej, które poprzedzą pogrzeb monarchini zaplanowany na 19 września. Przedstawiamy harmonogram wydarzeń na najbliższe dni.

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej dotarła w niedzielę po południu do Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, który był jej oficjalną szkocką rezydencją. Droga z zamku Balmoral w północno-wschodniej Szkocji, gdzie monarchini zmarła w czwartek po południu, trwała niemal 6,5 godziny i wiodła przez Aberdeen, a następnie wzdłuż wschodniego wybrzeża. Trumna pozostała na noc w sali tronowej w Holyroodhouse.

Poniżej prezentujemy poniedziałkowy program wydarzeń z udziałem rodziny królewskiej.

Wizyta w siedzibie parlamentu, procesja z trumną królowej, msza święta w katedrze

Król Karol III rozpocznie poniedziałek wizytą w Pałacu Westministerskim, siedzibie brytyjskiego parlamentu, gdzie obie izby spotkają się na wspólnej sesji, by wspólnie złożyć kondolencje nowemu monarsze.

W towarzystwie swojej żony, królowej małżonki Camili, Karol III uda się następnie samolotem do Edynburga. To część operacji pod kryptonimem "Spring Tide" (z ang. Wiosenny Przypływ), czyli protokołu wstąpienia księcia Walii na tron brytyjski. Król ma w planach podróż do wszystkich czterech części Zjednoczonego Królestwa.

Trumna Królowej zostanie zabrana z Pałacu Holyroodhouse o godzinie 14.35 czasu miejscowego (15.35 w Polsce) i przeniesiona w procesji do edynburskiej katedry świętego Idziego, gdzie ma dotrzeć 20 minut później. W kondukcie będą szli król Karol III wraz z królową Kamilą, którzy przylecą z Londynu, oraz pozostali członkowie rodziny królewskiej.

W katedrze trumna pozostanie przez 24 godziny i od godziny 17 (godziny 18 w Polsce) w poniedziałek będzie można oddać hołd królowej. We wtorek trumna zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd do bazy lotniczej RAF Northolt w zachodnim Londynie.

O godzinie 15 w poniedziałek w katedrze świętego Idziego odbędzie się msza święta. W nabożeństwie udział weźmie także premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Po mszy król powróci do Holyrood, gdzie przyjmie na audiencji pierwszą minister Szkocji Nicolę Sturgeon, a następnie przewodniczącą szkockiego parlamentu Alison Johnstone.

O godzinie 17.40 król i królowa małżonka złożą wizytę w siedzibie szkockiego parlamentu, gdzie deputowani złożą im kondolencje.

Następnie król Karol III i królowa Kamila wraz z pozostałymi członkami rodziny królewskiej ponownie udadzą się do katedry świętego Idziego, gdzie na godzinę 19.20 zaplanowane jest czuwanie nad trumną Elżbiety II.

Król i królowa małżonka pozostaną na noc w Edynburgu.

Program na kolejne dni

We wtorek para królewska uda się do Belfastu, gdzie spotka się z przedstawicielami władz Irlandii Północnej. Wieczorem tego dnia trumna królowej zostanie przetransportowana samolotem z Edynburga do Londynu, a następnie przewieziona do Pałacu Buckingham.

W środę trumna królowej zostanie przeniesiona w uroczystej procesji z Pałacu Buckingham do Westministeru.

Jak dodano, zamknięta trumna zostanie ustawiona na katafalku w Westminister Hall, będącej najstarszą częścią budynku, a Pałac Westminsterski będzie w tym okresie otwarty dla osób chcących przejść koło trumny, aby oddać hołd królowej, przez 24 godziny na dobę - od godziny 17 w środę do godziny 6.30 w poniedziałek. Uprzedzono jednak, że w związku ze spodziewaną dużą liczbą osób, należy się przygotować na długie oczekiwanie w kolejce. W niedzielę media podawały, że szacuje się, iż hołd Elżbiecie II może chcieć oddać w ten sposób nawet milion osób. Wcześniej, od poniedziałkowego popołudnia, trumna zostanie na 24 godziny wystawiona na widok publiczny w katedrze w Edynburgu.

W piątek król Karol i jego małżonka udadzą się z wizytą do Walii.

Pogrzeb monarchini odbędzie się 19 września (poniedziałek) o godzinie 11 w Opactwie Westministerskim.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: Guardian, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości