Król Karol III w Niemczech. Przemówienie w Bundestagu i wizyta w ośrodku dla ukraińskich uchodźców

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czwartek jest drugim dniem wizyty króla Karola III w Niemczech. Brytyjski monarcha wygłosił przemówienie w Bundestagu, w którym odniósł się do wojny w Ukrainie i wyzwania, jakim dla świata są zmiany klimatu. Odwiedził także Centrum Przyjęć Ukraińców na dawnym lotnisku Tegel. Towarzyszył mu między innymi prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Karol III, który we wrześniu zastąpił na tronie swoją zmarłą matkę Elżbietę II, początkowo planował udać się do Francji. Podróż została jednak odwołana w związku z falą protestów, która przelewa się przez francuskie miasta, a której podłożem jest planowana reforma emerytalna.

W związku z tym pierwszą państwową wizytę nowy król składa od środy w Niemczech. Najważniejszym punktem pierwszego dnia był bankiet w pałacu Bellevue, którego gospodarzem był prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

W czwartek przed południem para królewska została powitana przez burmistrz Berlina Franziskę Giffey oraz kanclerza Olafa Scholza. Następnie Karol i Kamila udali się na cotygodniowy targ na berlińskim Wittenbergplatz.

Karol III w Bundestagu

W czasie wystąpienia w Bundestagu, które w większości wygłosił po niemiecku, król Karol III zauważył, że od momentu, gdy ostatni raz występował przed niemieckimi deputowanymi, wojna powróciła do Europy. - Niesprowokowana inwazja na Ukrainę zadała niewyobrażalne cierpienie tak wielu niewinnym ludziom - mówił.

- Zniszczone zostały niezliczone istnienia, wolność i godność ludzka zostały zdeptane w najbrutalniejszy sposób, bezpieczeństwo Europy zostało zagrożone - powiedział monarcha. Dodał, że świat nie "stał jedynie z boku" oraz że "nadzieją może napawać nasza jedność'.  

Ocenił, że Niemcy i Wielka Brytania "odpowiedziały zdecydowanie". - Podjęliśmy decyzje, które wcześniej mogły się wydawać niewyobrażalne - zaznaczył.

Król o zmianach klimatu

Brytyjski król oświadczył, że "w obliczu tak wielu wspólnych wyzwań, Zjednoczone Królestwo i Niemcy razem sprawują przywództwo w zabezpieczaniu naszej wspólnej przyszłości".

Karol III wspomniał tu między innymi o morskiej energetyce wiatrowej, której Wielka Brytania i Niemcy są "największymi producentami w Europie". Dodał, że odnawialne źródła energii w obydwu państwach będą "kluczowe w walce z egzystencjalnym wyzwaniem zmian klimatu".

Karol III: musimy być czujni wobec zagrożeń dla naszych wartości

Król Karol III podkreślił, że przyjaźń między Wielką Brytanią a Niemcami wiele znaczyła dla jego matki królowej Elżbiety II. - Często opowiadała o swoich wizytach w Niemczech – zaznaczył.

Mówił o bliskich więzach łączących oba kraje - od handlu w czasach Hanzy po aspekty kulturalne. Wspomniał m.in. Beatlesów i niemiecki zespół Kraftwerk, komików Monty Pythona czy zwycięstwo Anglii nad Niemcami w finale Mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet w 2022 roku.

- Razem musimy być czujni wobec zagrożeń dla naszych wartości. Długa i szczególna historia naszych dwóch krajów zawiera jeszcze wiele nienapisanych rozdziałów - zakończył swoje wystąpienie. Przemówienie brytyjskiego monarchy było wielokrotnie przerywane oklaskami.

Spotkanie z uchodźcami

Karol III w czwartek udał się także do Centrum Przyjęć Ukraińców na dawnym lotnisku Tegel, gdzie rozmawiał z uchodźcami i wolontariuszami. Brytyjskiemu królowi towarzyszyli między innymi prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser.

Po południu Karol III i jego małżonka udadzą się do Brandenburgii. W piątek brytyjski monarcha pojedzie pociągiem do Hamburga.

Autorka/Autor:pp, ft, js/kab, adso, prpb

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl