Putin spotka się z Obamą. Kreml: Priorytetem Syria. Rozmowa o Ukrainie, "jeśli czas pozwoli"


Po tygodniach spekulacji Kreml ogłosił w końcu, że prezydent Rosji spotka się z prezydentem USA na marginesie przyszłotygodniowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Rosjanie i Amerykanie różnią się jednak co do głównego tematu rozmowy.

Według Dmitrija Pieskowa, rzecznika Kremla, do spotkania Władimira Putina i Baracka Obamy dojdzie w poniedziałek.

Rzecznik prezydenta Rosji oznajmił, że Putin spotka się także z premierem Japonii Shinzo Abe.

Informując o tym, że dwaj przywódcy będą rozmawiać w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu, przedstawiciel administracji USA powiedział z kolei, że Obama "skorzysta z okazji, by na tym spotkaniu rozmawiać o Ukrainie". Przede wszystkim Obama będzie chciał upewnić się, czy Rosja wywiązuje się z zobowiązań wynikających z porozumień pokojowych zawartych w Mińsku, dotyczących kryzysu ukraińskiego. - Będzie to głównym przesłaniem tego dwustronnego spotkania - podkreślił przedstawiciel administracji. - Ze względu na sytuację na Ukrainie i w Syrii, mimo dzielących nas z Moskwą głębokich różnic, prezydent uważa, że byłoby skrajną nieodpowiedzialnością nieupewnienie się, czy możemy poczynić postępy dzięki temu spotkaniu na wysokim szczeblu ze stroną rosyjską - dodał.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest potwierdził te słowa, mówiąc, że priorytetem jest Ukraina.

Pieskow ze swej strony oznajmił jednak, że priorytetem jest Rosja, a o Ukrainie politycy będą rozmawiać, "jeśli czas pozwoli". Spotkanie ma trwać ok. godziny.

Przemówienie Putina

Zdaniem wielu analityków Putin chce wykorzystać swoją wizytę w Nowym Jorku i przemówienie w ONZ, które ma tam wygłosić, aby odwrócić uwagę świata od kryzysu na Ukrainie, naciskając na międzynarodową koalicję do walki z Państwem Islamskim z udziałem syryjskiego rządu.

W ten sposób miałby szansę wyzwolić się z międzynarodowej izolacji i sprawić, że Rosja znowu będzie szanowanym członkiem międzynarodowej społeczności. Ostatnia rozmowa telefoniczna Obama-Putin miała miejsce w czerwcu i dotyczyła negocjacji nuklearnych z Iranem.

Spotkanie z Obamą nastąpi po przemówieniu. Obama i Putin ostatni raz spotkali się osobiście w listopadzie zeszłego roku w Pekinie, a od tego czasu trzykrotnie rozmawiali telefonicznie.

Biały Dom podkreślił, że spotkanie odbędzie się na prośbę Rosjan.

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości