Kreml "nie obawia się" szybko rosnącego arsenału nuklearnego Chin

Źródło:
Reuters, The Moscow Times

Kreml oświadczył w środę, że nie jest zaniepokojony zwiększeniem przez Chiny potencjału swojego arsenału nuklearnego - podała agencja Reutera. Rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow oznajmił, że "suwerennym prawem Chin jest zapewnienie własnego bezpieczeństwa".

Jak wynika z najnowszego raportu Pentagonu na temat chińskiej armii, w Państwie Środka zwodowano właśnie pierwsze okręty podwodne o napędzie atomowym, zdolne do przenoszenia rakiet balistycznych (SSBN). Daje to Pekinowi możliwość przeprowadzania ataków morskich na dużą skalę, które niegdyś były domeną amerykańskich i rosyjskich okrętów podwodnych - podała w środę agencja Reutera.

Jak zaznaczyła, w stolicy Rosji doniesienia na temat Chin nie wywołały zaniepokojenia.

- Chiny, które stoją przed bardzo poważnymi wyzwaniami dla własnego bezpieczeństwa w regionie, podejmują takie kroki, jakie uznają za właściwe. Jest to suwerenne prawo tego kraju - stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wyjaśnił dziennikarzom, że chińska broń nuklearna nie stanowi zagrożenia dla Federacji Rosyjskiej, ponieważ stosunki Moskwy i Pekinu opierają się na "zaawansowanym partnerstwie strategicznym".

CZYTAJ: Putin z "walizką nuklearną" w Pekinie. Słynny Czeget rzadko można zobaczyć publicznie

Rosnący arsenał

Według raportu Departamentu Obrony USA dla Kongresu, opisującym chiński arsenał według stanu na maj 2023 roku, Chiny dysponowały w tym czasie nawet 500 głowicami nuklearnymi gotowymi do rozmieszczenia i użycia.

Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) oszacował wcześniej, że chiński arsenał nuklearny wynosił w 2019 roku 290 głowic, który miał wzrosnąć do początku 2023 roku do 410 głowic nuklearnych. W ciągu czterech lat liczba głowic nuklearnych w posiadaniu chińskiej armii wzrosła więc o 70 procent, co czyni Chiny światowym liderem pod względem tempa wzrostu arsenału nuklearnego - podał rosyjski niezależny portal The Moscow Times.

Wypowiedzenie traktatu

W lutym tego roku prezydent Władimir Putin poinformował o zawieszeniu uczestnictwa Rosji w traktacie New START. Decyzja ta wzbudziła zaniepokojenie państw Zachodu.

Rosyjsko-amerykański traktat New START, który wszedł w życie w 2011 roku, ogranicza liczbę strategicznych głowic jądrowych, które mogą posiadać Stany Zjednoczone i Rosja, oraz rozmieszczenie lądowych i podwodnych rakiet i bombowców do przenoszenia tego rodzaju ładunków.

Broń jądrowa na świeciePAP

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: Reuters, The Moscow Times