TVN24 | Świat

Zatonięcie krążownika Moskwa. "Zdjęcie wydaje się być autentyczne"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
BBC, Konkret24, PAP
Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostce
Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostceTVN24
wideo 2/3
TVN24Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostce

Rosyjski krążkownik Moskwa zatonął 14 kwietnia. W internecie pojawiły się pierwsze zdjęcia, które mają przedstawiać zniszczony okręt w godzinach po prawdopodobnym ukraińskim ataku. Jest on przechylony na burtę, a z jego pokładu unosi się czarny dym. BBC, które zwróciło uwagę na zdjęcia, nie było w stanie potwierdzić ich autentyczności, ale zdaniem jednego z branżowych serwisów, wydaje się ono być autentyczne. Analiza wykonana przy użyciu jednego z narzędzi weryfikujących prawdziwość zdjęć wskazała, że nie zostało komputerowo przerobione.

Poza brytyjskim portalem BBC, fotografię opublikował także branżowy portal maritime-executive.com.

"W niedzielę w mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze zdjęcia, które mają przedstawiać zniszczony krążownik Moskwa. Analitycy białego wywiadu (wywiadu bazującego na ogólnodostępnych źródłach - red.) sugerują, że zdjęcie wydaje się być autentyczne" – napisano na stronie.

Relacja matki marynarza potwierdza doniesienia o uderzeniu pociskami Neptun >>>

Analiza wykonana przy pomocy narzędzia InVid pokazuje, że zdjęcia nie zostały komputerowo przerobione – ustalił Konkret24.

Zatonięcie Moskwy

W czwartek wieczorem ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że krążownik rakietowy Moskwa zatonął podczas holowania w sztormie. Nie wspomniało jednak nic o tym, że został trafiony, a jedynie, że przyczyną holowania był pożar.

Ukraińską wersję zdarzeń - że okręt został trafiony dwiema ukraińskimi rakietami - potwierdziły w piątek Stany Zjednoczone.

Zatopienie Moskwy "będzie miało konsekwencje" dla Rosji

Zdaniem brytyjskiego wywiadu zatopienie Moskwy oznacza, że "od czasu inwazji na Ukrainę Rosja poniosła straty w dwóch kluczowych zasobach marynarki - pierwszym z nich był rosyjski okręt desantowy klasy Aligator, Saratow, który został uszkodzony 24 marca". "Oba wydarzenia prawdopodobnie skłonią Rosję do zrewidowania swojej pozycji morskiej na Morzu Czarnym" - napisano w aktualizacji wywiadowczej resortu obrony w Londynie.

Krążownik Moskwa. Co wiemy o zatopionym rosyjskim okręcie >>>

Zdaniem rzecznika Pentagonu zatopienie krążownika "będzie miało konsekwencje dla ich" (rosyjskich - red.) zdolności bojowych, ponieważ okręt ten był "kluczowym elementem w ich wysiłkach na rzecz ustanowienia dominacji na Morzu Czarnym" - Nawet nie wiem, kiedy okręt tej wielkości zatonął po raz ostatni podczas konfrontacji wojskowej - stwierdził John Kirby, dodając, że nie jest w stanie potwierdzić pochodzenia pożaru na pokładzie Moskwy.

- Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie - ocenił w czwartek emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, cytowany przez portal CNN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/adso

Źródło: BBC, Konkret24, PAP

Tagi:
Raporty: