"Kosmiczny" przełom, nagła śmierć byłego premiera, ofiary potężnych burz

Źródło:
tvn24.pl

Sukcesem zakończyła się próba precyzyjnego przechwycenia pierwszego stopnia rakiety Starship należącej do firmy SpaceX Elona Muska. Nie żyje jedna z najbardziej wpływowych postaci we współczesnej historii Szkocji, były premier Alex Salmond. W Sao Paulo - najludniejsze miasto Brazylii - uderzyły potężne burze. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek, 14 października.

1. Rakieta złapana "metalowymi ramionami"

Pierwszy stopień rakiety Starship, czyli Super Heavy, odłączył się od niej bezpiecznie i wrócił precyzyjnie na platformę startową. Rakieta Starship od firmy SpaceX Elona Muska została wystrzelona z kompleksu Starbase w miejscowości Boca Chica w Teksasie w niedzielę o godzinie 14.25 polskiego czasu. Druga część rakiety kontynuuje lot i ma wylądować na wodzie na Oceanie Indyjskim na zachód od Australii.

"Inżynierowie SpaceX spędzili lata na przygotowaniach i miesiące na testach do próby złapania boostera, zaś technicy poświęcili dziesiątki tysięcy godzin na budowę infrastruktury, która pozwoli zmaksymalizować nasze szanse na sukces" - napisano w przeglądzie misji. "Piąty lot testowy Starship będzie miał na celu zrobienie kolejnego kroku w kierunku pełnej i szybkiej możliwości ponownego użycia" - dodano.

Czytaj więcej: Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

2. Alex Salmond, były premier Szkocji zmarł nagle podczas konferencji

Nie żyje były premier Szkocji Alex Salmond, uważany za jedną z najbardziej wpływowych postaci we współczesnej historii Szkocji. Salmond zmarł niespodziewanie w sobotę po południu w trakcie międzynarodowej konferencji w Ochrydzie w Macedonii Północnej. Prawdopodobną przyczyną śmierci 69-letniego polityka był atak serca. Według lokalnych mediów Salmond upadł w trakcie lunchu w hotelu, w którym odbywa się konferencja i zmarł na miejscu.

Salmond przez 20 lat był liderem proniepodległościowej Szkockiej Partii Narodowej (SNP) i pierwszym wywodzącym się z niej szefem szkockiego rządu. Liderem SNP był dwa razy - w latach 1990-2000 i 2004-2014. To w dużej mierze dzięki niemu partia, pozostająca przez lata na marginesie szkockiej polityki, wyrosła na główną siłę polityczną w kraju. Podczas jego drugiej kadencji, w 2007 roku, SNP po raz pierwszy wygrała wybory do szkockiego parlamentu, dzięki czemu Salmond objął urząd pierwszego ministra.

Czytaj więcej: Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

3. Dramatyczny wypadek, zginęła 35-latka, dwoje dzieci w szpitalu

Do tragedii doszło w niedziele około godziny 10.40 na ul. Rakowskiej, tuż przy węźle "Piotrków Wschód" na drodze ekspresowej S8. To fragment drogi krajowej 74 w kierunku Kielc i jednocześnie wschodnia obwodnica Piotrkowa Trybunalskiego.

"Ze wstępnych ustaleń wynika, że 49-letni kierowa ciągnika siodłowego, jadąc drogą krajową 74 od węzła "Piotrków Wschód" na południe, w kierunku Kielc, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z saabem, a następnie uderzył w bus marki toyota" - powiedział Mateusz Piliński z Komendy Wojewódzkiej Policji W Łodzi.

W zderzeniu ciężarówki i osobówki zginęła jedna osoba, dwoje dzieci zostało rannych
W zderzeniu ciężarówki i osobówki zginęła jedna osoba, dwoje dzieci zostało rannychKM PSP w Piotrkowie Trybunalskim

Czytaj więcej: Zderzenie z ciężarówką. Nie żyje kobieta, ranne dzieci

4. Maleje przewaga Kamali Harris nad Donaldem Trumpem

W ogólnokrajowym sondażu NBC News Kamala Harris i Donald Trump otrzymali jednakowe poparcie - po 48 procent. Ostatnie badanie opinii publicznej prowadzono od 4 do 8 października. W zestawieniu z wrześniowym sondażem NBC News wskazuje ono na zmianę na niekorzyść wiceprezydentki Harris, która w ubiegłym miesiącu wyprzedzała byłego prezydenta w stosunku 49 do 44 proc.

Czytaj więcej: Najnowszy sondaż z USA

5. Potężne burze w Brazylii, zginęło co najmniej osiem osób

Co najmniej osiem osób zginęło, a miliony ludzi zostało pozbawionych prądu po tym, jak intensywne opady deszczu i silny wiatr nawiedziły najbardziej zaludnione miasto Brazylii - Sao Paulo - oraz okoliczne regiony. Władze poinformowały, że ofiary śmiertelne odnotowano w czterech różnych miastach, w tym w Sao Paulo. Oddziały obrony cywilnej i straży pożarnej pomagały usuwać skutki nawałnicy, takie jak powalone drzewa czy zawalone ściany budynków.

Prędkość porywów wiatru miejscami przekraczała 100 kilometrów na godzinę. Według informacji władz, była to jedna z najsilniejszych burz od 29 lat - ostatnio tak silnie wiało w 1995 roku. Burza spowodowała również zamknięcie kilku lotnisk i przerwanie dostaw wody na kilku obszarach.

Czytaj więcej: Wzrósł bilans ofiar najsilniejszej od prawie 30 lat burzy

6. Nad Polską można było zobaczyć kometę

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Obiekt pochodzi z samych grawitacyjnych krańców Układu Słonecznego. Została ona odkryta na początku 2023 roku przez naukowców z projektu ATLAS na Hawajach i chińskiego Obserwatorium Astronomicznego Zijinshan. Badanie jej trajektorii wykazało, że najprawdopodobniej pochodzi z samych grawitacyjnych krańców Układu Słonecznego. Na niebie można było ją dostrzec od piątku, ale to w niedzielę warunku były najlepsze do obserwacji.

Czytaj więcej: "To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl