"Musimy być gotowi na drugą falę, ale nie zastosujemy absolutnej kwarantanny"

Źródło:
PAP

Jean Castex, nowy premier Francji zapowiedział, że jeśli konieczny będzie powrót ograniczeń w związku z pandemią COVID-19, Francja nie zastosuje ogólnej kwarantanny. Kraj ma zamiast tego podjąć bardziej elastyczne działania. Tymczasem dyrektor generalny w resorcie zdrowia Francji Jerome Salomon ostrzegł, że Francji grozi druga fala zakażeń.

- Musimy być gotowi na drugą falę, ale nie zastosujemy absolutnej kwarantanny tak jak w marcu, bo ma to straszne konsekwencje pod względem gospodarczym i ludzkim. Będziemy więc stosować środki skrojone na miarę - podkreślił premier Francji Jean Castex w wywiadzie dla telewizji BFM TV.

Nowy premier: Francja nie byłaby w stanie znieść "gospodarczo ani społecznie" drugiej rundy surowych restrykcji

Zanim w piątek został premierem, Castex był koordynatorem rządu odpowiedzialnym za znoszenie środków wprowadzonych na czas pandemii. Polityk ocenił, że Francja nie byłaby w stanie znieść "gospodarczo ani społecznie" drugiej rundy surowych restrykcji. Zapowiedział przy tym przeznaczenie 7,5 mld euro na podwyżki dla pracowników służby zdrowia.

Szef rządu zapowiedział również, że w niedzielę uda się do zamorskiego departamentu - Gujany Francuskiej, gdzie, jak przyznał, "niedobrze się dzieje" i gdzie pandemia zbiera duże żniwo.

Castex odniósł się również do sprawy powołania na stanowisko szefa MSW Geralda Darmanina - wcześniej ministra ds. rozliczeń publicznych - nad którym ciąży oskarżenie o gwałt. We wtorek sąd apelacyjny w Paryżu zezwolił na wznowienie śledztwa w sprawie zdarzenia z 2009 r. Nowy premier zaznaczył, że Darmanin ma prawo do domniemania niewinności, a on sam bierze "całkowitą odpowiedzialność" za nominację polityka.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Możliwa kolejna fala zakażeń

W środę dyrektor generalny w resorcie zdrowia Francji Jerome Salomon, który w czasie izolacji sanitarnej codziennie informował o COVID-19, w wywiadzie dla "Le Figaro" ostrzegł przed drugą falą epidemii i wezwał Francuzów do zachowania wszelkich środków ostrożności.

Przyznał, że nie wiadomo wszystkiego o koronawirusie, ale zapewnił, że władze wyciągają wnioski z pierwszej fali i jak najlepiej przygotowują się na możliwość wystąpienia drugiej fali zakażeń.

Najważniejsze jest jednak - jego zdaniem - zachowanie Francuzów i dlatego podkreślił, że aby uniknąć powrotu epidemii, konieczne jest przestrzeganie wszelkich środków ostrożności: trzeba często myć ręce, kaszleć i kichać w zgięcie łokcia, witać się bez podawania rąk i nosić maski "przede wszystkim w przestrzeni zamkniętej i w tłoku".

Salomon twierdzi, że w razie "ponownego pogorszenia się sytuacji" władze dysponują wieloma środkami, w tym, w razie konieczności, "ograniczeniem swobody poruszania się". Wyjaśnił, że w walce z koronawirusem władze stosują jednocześnie dwie strategie: ukierunkowaną i szeroko zakrojoną. Pierwsza polega na "przerwaniu łańcucha zakażeń, gdy ktoś jest chory", czyli szybkim testowaniu i odtworzeniu przy pomocy pacjenta listy osób, z którymi się kontaktował - wyjaśniał. "Jeżeli są wśród nich osoby zakażone, testujemy je i leczymy" - dodał.

Jak powiedział Salomon, "2 tys. 'aniołów stróżów' wykonuje mało znaną, ale wspaniałą pracę, telefonując do chorych w celu ustalenia ich kontaktów". "Średnio dochodzi do 3-4 kontaktów, którymi zajmuje się następnie służba zdrowia" - dodał.

Ponieważ "wirus krąży na całym terytorium" kraju i niektórzy są jego nosicielami, nawet o tym nie wiedząc, konieczne jest również szerokie testowanie, czyli badania przesiewowe - tłumaczył urzędnik. We Francji wykonuje się 300 tys. testów tygodniowo, a od zakończenia izolacji sanitarnej przeprowadzono ich 2 miliony – poinformował. Zapowiedział, że "ta działalność wzmacniana będzie przez całe lato".

Służbie zdrowia "szczególnie zależy na przerwaniu łańcucha zakażeń w celu ochrony osób najbardziej narażonych – mających ponad 65 lat oraz cierpiących na choroby chroniczne" – podkreślił rozmówca "Le Figaro", po raz kolejny wzywając rodaków do utrzymania czujności.

Autorka/Autor:mart/ks

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: