Czystsze powietrze, mniej ofiar na drogach. "Skutki uboczne" koronawirusa

Źródło:
PAP

Znaczącą poprawę jakości powietrza i spadek liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych o ponad połowę odnotowano podczas dwumiesięcznej kwarantanny w stołecznym francuskim regionie Ile-de-France. W kwietniu w wypadkach zginęły 103 osoby, o 130 mniej niż w kwietniu 2019 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu w regionie Ile-de-France zmniejszyło się, w zależności od fazy kwarantanny, od 20 do 35 procent i o 50 proc. wzdłuż dróg – poinformowało stowarzyszenie monitorujące jakość powietrza Airparif w komunikacie prasowym.

Wpływ kwarantanny okazał się mniejszy w zakresie emisji cząstek PM10 i PM2,5, których spadek w powietrzu szacowany jest na 7 procent. Airparif tłumaczy mały spadek emisji tych cząstek silnym wpływem niekorzystnych warunków pogodowych i liczniejszymi źródłami emisji niż w przypadku dwutlenku azotu.

Co to jest PM10?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5?

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometrów. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Ile-de-France obejmuje regiony wokół ParyżaGoogle Maps

Stowarzyszenie badało również obecność w powietrzu drobnych cząstek PUF, poniżej 100 nm, które mogą być tak małe jak cząsteczka DNA, dzięki pomiarom z pierwszej stacji mierzącej ten typ zanieczyszczeń zainstalowanej w centrum z Paryża.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Podczas kwarantanny ilość PUF spadła o około 30 procent. Ich emisje są również związane z transportem drogowym oraz powietrznym na obszarach zabudowanych. Część lekarzy podejrzewa, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa podatność ludzi na zakażenie koronawirusem.

O ponad połowę mniej śmiertelnych ofiar wypadków

Mniejszy ruch drogowy podczas kwarantanny przyczynił się również do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach metropolii paryskiej. Służby drogowe odnotowały w kwietniu o 55,8 proc. mniej śmiertelnych ofiar wypadków.

W kwietniu na drogach zginęły 103 osoby, o 130 mniej niż w kwietniu 2019 r. – wynika z danych opublikowanych przez drogowców z rządowej organizacji La Securite routiere (Bezpieczeństwo drogowe).

JAK ŚWIAT WALCZY Z PANDEMIĄ? CZYTAJ RELACJĘ Z 15 MAJA >>>

Spadek liczby przejazdów wpłynął na zmianę typu wypadków. Odnotowano mniej zderzeń, ale większą liczbę wypadków z utratą kontroli nad pojazdami, które zjeżdżały z dróg, uderzając w przeszkody znajdujące się poza trasami. Policja i fotoradary odnotowały jednak wzrost o 16 proc. przypadków przekraczania przez kierowców dozwolonej prędkości na drogach.

Oficjalny bilans pandemii we Francji

Według najnowszych danych we Francji koronawirusem zakaziły się 178 994 osoby. Zmarło 27 428 z nich.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: