Ostrzeżenie przed wariantem Delta i kolejną falą pandemii

Źródło:
PAP
Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski o wariancie Delta koronawirusa
Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski o wariancie Delta koronawirusaTVN24
wideo 2/6
Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski o wariancie Delta koronawirusaTVN24

Do końca sierpnia wariant Delta koronawirusa będzie stanowić 90 procent wszystkich nowych zakażeń w Unii Europejskiej - oszacowało w środę Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Instytucja ostrzegła także przed kolejną falą pandemii COVID-19 na jesieni.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wyjaśnia, że podczas gdy wariant Alfa, wykryty w Wielkiej Brytanii, nadal dominuje w Unii Europejskiej, najnowsze modele przewidują, że wariant Delta, zidentyfikowany w Indiach, będzie odpowiadał za 70 procent nowych infekcji w UE na początku sierpnia i 90 procent do końca tego samego miesiąca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"W oparciu o dostępne dowody, wariant Delta (B.1.617.2) jest o 40-60 procent bardziej zakaźny niż Alfa (B.1.1.7) i może wywoływać zwiększone ryzyko hospitalizacji. Ponadto istnieją dowody na to, że osoby, które otrzymały tylko pierwszą dawkę dwudawkowego cyklu szczepienia, są gorzej chronione przed zakażeniem wariantem Delta niż przed innymi wariantami, niezależnie od rodzaju szczepionki. Jednak pełne szczepienie zapewnia prawie równoważną ochronę przed wariantem Delta" - napisało w komunikacie ECDC.

Prof. Tomasz Wąsik wyjaśnia, czym jest wariant Delta koronawirusa
Prof. Tomasz Wąsik wyjaśnia, czym jest wariant Delta koronawirusaTVN24

Eksperci ECDC ostrzegają także, iż jesienią pandemia COVID-19 może przybrać takie same rozmiary, jak to miało miejsce w drugiej połowie 2020 roku.

"Scenariusze modelowe wskazują, że jakiekolwiek złagodzenie w miesiącach letnich rygorystycznych środków przeciwepidemicznych, które obowiązywały w UE na początku czerwca, może prowadzić do szybkiego i znaczącego wzrostu dziennych zakażeń we wszystkich grupach wiekowych, z towarzyszącym wzrostem liczby hospitalizacji oraz zgonów, potencjalnie osiągając ten sam poziom co jesienią 2020 roku, jeśli nie zostaną podjęte żadne dodatkowe środki" - przestrzega ECDC.

Według ekspertów agencji sposobem na uniknięcie kolejnej fali pandemii jest tylko pełne zaszczepienie wszystkich grup, narażonych na ciężki przebieg COVID-19, które należy przeprowadzić jak najwcześniej, aby zmniejszyć ryzyko hospitalizacji i zgonów.

"W celu uzyskania maksymalnej ochrony w jak najkrótszym czasie, zaleca się, aby osoby o najwyższym ryzyku ciężkiego przebiegu COVID-19 otrzymały drugą dawkę szczepionki w możliwie najkrótszym czasie po podaniu pierwszej dawki" - zalecono w komunikacie.

Autorka/Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: