TVN24 | Świat

ecWariant B.1.640 potwierdzony w Czechach. Zakażony 28-latek nie był za granicą

TVN24 | Świat

Autor:
ads
Źródło:
PAP

W Czechach wykryto pierwszy przypadek zakażenia wariantem B.1.640 koronawirusa - poinformował Szpital Uniwersytecki w Hradec Kralove. Zachorowało również czworo członków jego rodziny.

Zakażenie wariantem B.1.640 potwierdzono u 28-letniego mężczyzny, u którego początkowo podejrzewano wystąpienie wariantu.

28-letni mężczyzna przyjechał 19 grudnia ubiegłego roku do Hradec Kralove z Pragi, gdzie pracował. Mężczyzna nie przebywał ostatnio za granicą. Po czterech dniach on, a następnie czterech członków jego rodziny zachorowało. Pobrane od nich próbki są sekwencjonowane - poinformowały lokalne służby sanitarne.

Rzecznika tych służb Veronika Krejczi podała, że wszystkie zakażone osoby wykazywały klasyczne objawy COVID-19 - kaszel, zmęczenie, bóle stawów i mięśni, gorączkę. W dwóch przypadkach zgłaszano też utratę powonienia. Żaden z pacjentów nie był w ciężkim stanie. Mężczyzna zainfekowany wariantem B.1.640 nie jest hospitalizowany.

PragaShutterstock

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wariant B.1.640

Według ekspertów wariant B.1.640 wykrywany jest od września ubiegłego roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) B.1.640 pojawił się we wrześniu 2021 r. w Demokratycznej Republice Konga. Dotąd stwierdzono około 400 przypadków zakażenia tym wariantem, większość we Francji.

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości