Wielka Brytania: najwyższy dzienny wzrost zakażeń od końca czerwca

TVN24 | Świat

Autor:
tmw/adso
Źródło:
PAP

Największą od ponad miesiąca liczbę nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w poniedziałek na Wyspach Brytyjskich. Jak poinformował rząd w Londynie, w ciągu minionych 24 godzin zidentyfikowano 938 nowych infekcji. W tym czasie zmarło dziewięciu nosicieli SARS-CoV-2.

Dziewięć nowych przypadków śmiertelnych wśród zakażonych to o jeden więcej niż w bilansie podanym w niedzielę, ale i tak jest to pierwszy przypadek od 12-13 marca, by przez dwa kolejne dni liczba zgonów była jednocyfrowa. Wprawdzie oba te bilanse dotyczą dni weekendowych, gdy zawsze następuje wyraźny spadek w statystykach, związany z opóźnieniami przy potwierdzaniu przyczyny zgonu, niemniej ani przed tygodniem, ani przed dwoma nie było tak niskiej łącznej liczby.

Dużym powodem do zaniepokojenia jest natomiast liczba nowych zakażeń. 938 infekcji w ciągu doby to o prawie 200 więcej niż w niedzielę i najwyższy bilans od 26 czerwca. W pierwszej połowie lipca średnia dobowa liczba z siedmiu kolejnych dni spadła poniżej 600 przypadków, ale obecnie ponownie znajduje się w trendzie rosnącym.

Uwzględniając poniedziałkowe dane, łączna liczba przypadków śmiertelnych wśród nosicieli od początku epidemii wzrosła w Wielkiej Brytanii do 46 210, a potwierdzonych zakażeń - do 305 623. Pod względem liczby ofiar śmiertelnych epidemii Wielka Brytania znajduje się na czwartym miejscu na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią i Meksykiem, a pod względem wykrytych zakażeń spadła z 10. na 11. miejsce, bo w Kolumbii ta liczba rośnie jeszcze szybciej.

Łączny bilans zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem w Wielkiej Brytanii podlega obecnie rewizji w związku z tym, że najprawdopodobniej uwzględnione zostały w nim osoby, które w przeszłości miały koronawirusa, ale przyczyna ich zgonu była inna.

Brytyjski rząd zapowiada szybkie testy na obecność koronawirusaShutterstock

Najwięcej przypadków śmiertelnych w Anglii

Biorąc pod uwagę poszczególne części Zjednoczonego Królestwa, w Anglii zmarło 41 598 osób zakażonych, w Szkocji - 2491, w Walii - 1565, zaś w Irlandii Północnej - 556. Uwagę zwraca fakt, że w Szkocji nie zanotowano śmierci osoby zakażonej już od 17 lipca, zaś w Irlandii Północnej - od 14 lipca.

W ciągu ostatniej doby wykonano prawie 164 tys. testów na obecność koronawirusa, a od początku epidemii - ponad 12,25 mln. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 338,5 tys. testów na dobę.

Bilans nowych przypadków śmiertelnych obejmuje wszystkie te, które zarejestrowano w ciągu 24 godzin między godz. 17 w sobotę a godz. 17 w niedzielę i w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa, zaś nowych testów i zakażeń obejmuje 24 godziny między godz. 9 rano w niedzielę a godz. 9 rano w poniedziałek.

Autor:tmw/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: