Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w Stanach Zjednoczonych zanotowano rekordową liczbę przypadków COVID-19 w ciągu doby sięgającą ponad 88 tysięcy.
Zgodnie z najnowszymi danymi uniwersytetu od wybuchu pandemii w Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie 228 668 ofiar śmiertelnych, a liczba zakażeń wzrosła do 8 946 154. Ostatniej doby odnotowano 88 521 nowych zakażeń, co jest najwyższym dobowym przyrostem od początku pandemii.
Dziennik "New York Times", powołując się na swoją bazę danych poinformował, że przypadków COVID-19 jest już w USA w sumie ponad dziewięć milionów.
Nowojorski dziennik zwrócił uwagę, że liczba nowych przypadków wzrasta w 42 stanach. Najwięcej było w Północnej Dakocie, gdzie ponad 5 procent populacji uzyskało w testach na obecność wirusa wynik pozytywny. Na Wschodnim Wybrzeżu, po miesiącach stabilnej sytuacji, wskaźnik infekcji podskoczył między innymi w New Jersey i Rhode Island.
Władze stanowe narzekają na brak wsparcia finansowego w sprawie szczepionek
Tymczasem przedstawiciele władz stanowych, które muszą przygotować się do rozprowadzenia pierwszych dawek szczepionki przeciwko COVID-19 do 15 listopada, niepokoją się z powodu braku federalnego wsparcia finansowego.
Jak podkreślił dziennik "Washington Post", władze stanowe mają obowiązek dotrzymać tego terminu, mimo że prawdopodobnie szczepionka nie zostanie zatwierdzona do końca tego roku. Urzędnicy stanowi narzekają na niedostatek funduszy, aby sfinansować to ogromne i skomplikowane przedsięwzięcie.
Nie wiadomo jeszcze oficjalnie, która szczepionka zostanie dopuszczona do użytku przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Nie jest też jasne, ile dawek otrzyma każdy stan.
Pomimo niepewności co do terminu zatwierdzenia szczepionki i liczby początkowych dawek, Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zwróciły się do władz stanowych o przygotowanie do stosowania jej w kluczowych rejonach kraju. Panel doradczy CDC ma wydać zalecenia dotyczące populacji, które powinny być w pierwszej kolejności zaszczepione.
CDC prosi stany o dostarczenie do wtorku istotnych informacji, w tym listy pięciu ośrodków w ich rejonie, które są najlepiej przygotowane do przyjęcia i aplikowania szczepionki. Musi ona być przechowywana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza.
Waszyngtońska gazeta akcentuje, że CDC określają nazwę szczepionki jako "A". Przedstawiciele przemysłu i służby zdrowia utrzymują, że będzie ona dostarczona przez koncern farmaceutyczny Pfizer.
Źródło: PAP