Senat USA przyjął rekordowy pakiet pomocowy o wartości około dwóch bilionów dolarów

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Blisko 10 procent PKB Stanów Zjednoczonych wart jest przegłosowany w środę przez amerykański Senat pakiet stymulacyjny, mający złagodzić skutki koronawirusa. To największa pomoc finansowa dla gospodarki w historii. Media nazywają pakiet "mamucim".

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24 >>>

Dwa biliony dolarów to, zgodnie z danymi Banku Światowego, kwota przewyższająca produkty krajowe brutto takich państw jak Kanada, Rosja czy Brazylia.

Pakiet przewiduje między innymi fundusz o wartości 500 miliardów dolarów na pomoc dla branż znajdujących się w trudnej sytuacji. Ponadto gwarantuje 350 miliardów dolarów na pożyczki dla małych firm, 250 miliardów dolarów na zwiększoną pomoc dla bezrobotnych i 100 miliardów dolarów dla szpitali. Zapisano w nim również jednorazowe bezpośrednie transfery pieniężne w wysokości 1200 dolarów dla każdego Amerykanina zarabiającego mniej niż 75 tysięcy dolarów rocznie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Za nazywanym przez amerykańskie media "mamucim" pakietem liczącym 883 strony głosowali zarówno demokraci, jak i republikanie. O porozumieniu w tej sprawie poinformowano w czwartek nad ranem czasu polskiego po wielu dniach negocjacji.

Pakiet ma na celu złagodzenie gospodarczych skutków pandemii choroby COVID-19, w wyniku której w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 900 osób, a zakażonych jest ponad 63 tys. W USA zamknięto tysiące firm, zagrożone są miliony miejsc pracy, a ponad połowie populacji kraju nakazano pozostać w domach.

Izba Reprezentantów głosować będzie nad pakietem w piątek. Szybkie podpisanie ustawy zapowiedział już prezydent Donald Trump.

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: