Rośnie liczba zakażeń w Szwecji. Dominuje wariant Delta koronawirusa

Źródło:
PAP

Szwedzkie władze zdrowotne alarmują, że w kraju stale rośnie liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem. "Otrzymaliśmy doniesienia o tłumach w kurortach w Szwecji, między innymi na Gotlandii, ale także w klubach tanecznych w Sztokholmie" - stwierdził cytowany w komunikacie główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

W Szwecji stale rośnie liczba nowych przypadków COVID-19, a koronawirus nie rozprzestrzenia się już na "niskim poziomie" - podały w piątek szwedzkie władze zdrowotne. W poprzednim tygodniu odnotowano 3451 przypadków COVID-19. To o 30 procent więcej niż w poprzednim okresie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

76 procent zakażonych to osoby młode, mające mniej niż 40 lat. W Szwecji szczepienia tej grupy rozpoczęto dopiero w połowie czerwca. W Szwecji dwie dawki szczepionki przyjęło 53 proc. dorosłej populacji, a jedną - 79 proc.

Wiele zakażeń wśród osób wracających z wakacji

- Wiele przypadków dotyczy osób, które zachorowały w popularnych miejscach w Europie. Otrzymaliśmy również doniesienia o tłumach w kurortach w Szwecji, między innymi na Gotlandii, ale także w klubach tanecznych w Sztokholmie - stwierdził cytowany w komunikacie główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.

Zaapelował on do Szwedów o dobrowolne poddawanie się testom na COVID-19 po powrocie do kraju oraz w pierwszym tygodniu ograniczanie kontaktów społecznych.

Koronawirus w Szwecjishutterstock

Sytuacja epidemiczna w Szwecji

Wskaźnik zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców wzrósł do 59. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) określiło Szwecję jako kraj "żółty", a region Sztokholm jako "czerwony".

Jeszcze w ubiegłym tygodniu Szwecja była państwem "zielonym". W związku z tym w piątek po południu władze Norwegii od poniedziałku przywróciły dla mieszkańców wielu szwedzkich regionów (m.in. Sztokholmu, Skanii) obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Dominuje wariant Delta koronawirusa

Monitoring szwedzkich służb sanitarnych wskazuje, że dominuje bardziej zaraźliwy wariant Delta koronawirusa. Mimo wzrostu zakażeń obciążenie ochrony zdrowia pozostaje stosunkowo niewielkie.

Na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 111 osób, a na intensywnej terapii - 29.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: