TVN24 | Świat

Putin zaprasza cudzoziemców na szczepienia do Rosji. "Turystyka szczepionkowa"

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
Interfax, Regnum, PAP, tvn24.pl

Prezydent Władimir Putin gotów jest pozwolić na szczepienia cudzoziemców w Rosji rosyjskimi preparatami przeciwko koronawirusowi. Zlecił rządowi "przeanalizowanie wszystkich aspektów". Usługa ma być odpłatna, w ramach programu "turystyki szczepionkowej". W 144-milionowej Rosji, jak dotąd, zostało w pełni zaszczepionych na COVID-19 około 13 milionów mieszkańców.

- Krajowy przemysł farmaceutyczny jest gotowy do dalszego zwiększania produkcji szczepionek. Nie tylko w pełni zaspokajamy własne potrzeby, ale możemy również zapewnić obcokrajowcom przyjazd do Rosji i zaszczepienie się tutaj – powiedział Władimir Putin w czasie piątkowego wystąpienia na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

Prezydent zalecił rządowi przeanalizowanie "wszystkich aspektów tej kwestii". W trakcie tej analizy - mówił Putin - należy uwzględnić wymogi bezpieczeństwa i kontroli sanitarnej tak, by "zorganizować warunki dla obywateli obcych państw, aby mogli szczepić się odpłatnie w Rosji". Cudzoziemcy - jak ogłosił - będą mogli szczepić się szczepionkami rosyjskimi w ramach programów "turystyki szczepionkowej".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Putin: niedopuszczanie rosyjskich szczepionek "motywowane politycznie"

Prezydent Rosji wyraził przekonanie, że niedopuszczanie do stosowania rosyjskich szczepionek przeciw koronawirusowi w innych krajach jest motywowany politycznie.

- Albo nie ma znaczącej pomocy tam, gdzie powinna być, albo, co jest ogólnie absurdalne, są politycznie umotywowane zakazy zakupu sprawdzonych, skutecznych szczepionek, które dowiodły swojej całkowitej niezawodności – stwierdził. Zapewnił, że po szczepieniach rosyjskimi preparatami nie zarejestrowano ani jednego przypadku śmiertelnego.

Według Putina w obecnej sytuacji wygląda to na "niechęć do ochrony własnych obywateli przed zagrożeniem". - Niestety, jak się w naszym narodzie mówi, nasza koszula jest bliżej ciała. To sprawdza się w walce z zakażeniem koronawirusem na skalę globalną – powiedział.

Przyjazdy cudzoziemców możliwe już w lipcu

Prezydent Rosji powiedział, że obecnie jedynie 10 procent mieszkańców świata zostało w pełni zaszczepionych lub otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, podczas gdy setki milionów osób nadal nie mają do niej dostępu. Powodem - jak stwierdził - jest brak technologii w krajach, zakładów produkcyjnych czy środków na zakup szczepionek. - Pomoc dla tych krajów ze strony tych, którzy mogli to zrobić, jest nadal znikoma – stwierdził Putin.

Wcześniej szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich Kiriłł Dmitrijew powiedział, że przyjazdy cudzoziemców w celu zaszczepienia się preparatami rosyjskimi mogą rozpocząć się już w lipcu.

Tempo szczepień w Rosji

Rosyjska agencja Regnum przypomniała, że według danych z 3 czerwca 2021 roku pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi w Rosji otrzymało dotąd 17,2 mln osób, przy czym 12,9 mln (18,7 procent) było w pełni zaszczepionych (dwiema dawkami lub szczepionką jednodawkową). Średnio dziennie w kraju wykonuje się 335 tysięcy szczepień. Jeśli takie tempo się utrzyma, osiągnięcie wskaźnika 60 procent zaszczepionych dorosłych obywateli Rosji zajmie kolejne 371 dni - skomentowała agencja.

W Rosji dopuszczono do użytku trzy szczepionki przeciw koronawirusowi. Najpopularniejszą z nich jest Sputnik V (preparat został opracowany przez moskiewski Instytut Gamaleja). Dwie pozostałe to KoviVac (szczepionka powstała w ośrodku badań nad preparatami immunobiologicznymi im. Czumakowa Rosyjskiej Akademii Nauk) i i EpiVacCorona (centrum wirusologii Wektor w Nowosybirsku).

W maju w Rosji zarejestrowano także jednodawkową szczepionkę przeciw koronawirusowi Sputnik Light.

Autor:tas//rzw

Źródło: Interfax, Regnum, PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: