Putin cytuje "europejskiego eksperta" i porównuje rosyjską szczepionkę do kałasznikowa

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP, Reuters

Nasze szczepionki są oparte na technologii, której używa się od dekad – mówił w czwartek Władimir Putin. W czasie konferencji dotyczącej sytuacji pandemicznej w Rosji, przywołując słowa nieokreślonego "europejskiego eksperta", rosyjski prezydent porównał produkowane w tym kraju szczepionki do karabinu Kałasznikowa. 

W czwartek Władimir Putin, wspólnie z wicepremier Tatianą Golikową, wziął udział w wideokonferencji poświęconej aktualnej sytuacji pandemicznej w Rosji. W jej trakcie odniósł się do produkowanych w tym kraju szczepionek przeciw COVID-19. - Nasze szczepionki są oparte na technologii, której używa się od dekad. Pozostają aktualne i dzisiaj nasze szczepionki są najbardziej niezawodne, są jednymi z najbezpieczniejszych – przekonywał rosyjski przywódca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przywołując słowa "europejskiego eksperta", którego personaliów nie zdradził, zaznaczył, że "są tak niezawodne jak karabin Kałasznikowa". - To nie są nasze słowa, to słowa europejskiego specjalisty. I myślę, że on ma rację – nasze szczepionki są proste i bezpieczne jak karabin Kałasznikowa – mówił.

"Kampania promująca Sputnik V przyspieszyła". Próby zasiania nieufności wobec EMA >>>

Rosja zatwierdza jednodawkowego Sputnika

Rosyjskie władze poinformowały w czwartek o zatwierdzeniu do użytku jednodawkowej szczepionki Sputnik Light. Badania nad preparatem wśród ochotników rozpoczęły się w lutym tego roku. Prowadził je Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował Sputnika V. Uproszczona wersja szczepionki wektorowej zawiera tylko jeden z dwóch składników pierwowzoru.

Jak mówił pod koniec marca szef ośrodka im. Gamalei, Aleksandr Gincburg, Sputnik Light nie może całkowicie zastąpić pełnych dwóch dawek. Może natomiast pozwolić na szybsze szczepienia i zmniejszyć liczbę ciężkich przypadków COVID-19 i zgonów.

Komisja Europejska, która w imieniu krajów Unii zawarła dotychczasowe kontrakty z producentami szczepionek, nie zamierza zamawiać Sputnika V, ale niemiecki minister zdrowia Jens Spahn powiedział na początku kwietnia, że Berlin planuje rozmowy z Rosją, aby sprawdzić, czy indywidualne zamówienie może mieć sens.

Rosyjskie i chińskie szczepionki przeciw COVID-19PAP

Autor:ft/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: