Światowa Organizacja Zdrowia analizuje amerykańskie badania i przygotowuje ewentualne zalecenia dotyczące powszechnego noszenia masek ochronnych. Sejm przyjął specustawę w sprawie wydatkowania środków unijnych w czasie pandemii. Piłkarze Manchester United zrezygnowali z części wynagrodzenia. Co jeszcze wydarzyło się w piątek?
CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w piątek potwierdzono obecność koronawirusa u 437 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 3383 przypadki zakażenia. 71 osób zmarło, w tym osiem w piątek.
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
1. WHO przygląda się działaniu maseczek
W dobie pandemii COVID-19 noszenie maseczek to wciąż powracający temat. Nie ma odgórnego zalecenia ich używania ze strony Światowej Organizacji Zdrowia, ale może się to zmienić. WHO oceni badanie przeprowadzone przez amerykańskich badaczy, według którego w trakcie kaszlu i kichania wirus przenosi się na większą odległość, niż sądzono.
2. Sejm za specustawą w sprawie wydatkowania środków unijnych
Sejm bez poprawek uchwalił wieczorem specustawę w sprawie wsparcia realizacji programów operacyjnych, czyli wydatkowania funduszy europejskich w związku z epidemią COVID-19 w 2020 roku.
3. Koronawirus przytkał internet
Wysłanie e-maila albo załadowanie strony trwa wieki? Film co chwila się zacina? Tego typu problemy w ostatnim czasie zaczęły doskwierać coraz większej rzeszy Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia tvn24bis.pl
4. Przeżył pandemię hiszpanki, służył podczas II wojny światowej. 104-latek pokonał koronawirusa
W stanie Oregon w USA wyzdrowiał prawdopodobnie najstarszy pacjent zakażony koronawirusem. 104-letni Bill Lapschies, amerykański weteran, urodził się w 1916 roku, na dwa lata przed pandemią grypy hiszpanki. Wyzdrowiał po 20 dniach od stwierdzenia zakażenia koronawirusem.
5. "Pomóc tym, którzy mają większe szanse na przeżycie"
Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarskie w nowych wytycznych wskazuje, że pacjenci z koronawirusem mogą zostać pozbawieni dostępu do sprzętu ratującego życie z powodu niedoborów i w sytuacji, kiedy potrzebują go inne zakażone osoby, mające większe szanse przeżycia. Do końca kwietnia w Wielkiej Brytanii przeprowadzanych będzie co najmniej 25 tysięcy testów na obecność koronawirusa, a celem jest 100 tysięcy - zapowiedział minister zdrowia Matt Hancock.
Natomiast były prezydent Portugalii Antonio Ramalho Eanes wezwał obywateli tego kraju w wieku emerytalnym do rozważenia rezygnacji z respiratorów na rzecz młodszych pacjentów w sytuacji zakażenia koronawirusem. - Jako starsi dajmy przykład - zaapelował 85-letni polityk. Parlament Portugalii zatwierdził podczas czwartkowego posiedzenia decyzję o wydłużeniu stanu wyjątkowego w związku z nasilającą się epidemią COVID-19. Będzie on obowiązywał do 17 kwietnia.
6. "Najsłynniejszy lekarz Ameryki" dostaje groźby
Doktor Anthony Fauci, główny ekspert do spraw chorób zakaźnych i doradca prezydenta, otrzymał ochronę, ponieważ - jak doniosły amerykańskie media - mnożą się ataki i groźby pod jego adresem. Fauci należy do tych ekspertów, którzy przewidują ogromną liczbę ofiar pandemii, jeśli Stany Zjednoczone nie będą zdecydowane i konsekwentne w walce z zagrożeniem.
7. Wielkie marki w walce z koronawirusem
Coraz większa liczba zakażonych COVID-19 powoduje, że firmy na całym świecie przestawiają swoją produkcję na sprzęt medyczny, w tym respiratory. Działania w tym celu zapowiedziały między innymi wielkie koncerny motoryzacyjne, lotnicze, a nawet domy mody.
8. "Możemy tak wytrenować psy, by wykrywały potencjalnych zakażonych"
Nie brakuje opinii, że psi węch - wyostrzony, wyczulony i odpowiednio wyszkolony - mógłby pomóc w walce z koronawirusem. - Jeśli COVID-19 ma zapach, to możemy tak wytrenować psy, by wykrywały potencjalnych zakażonych - wyjaśnia brytyjski uczony James Logan. Takie "mobilne laboratorium" na czterech łapach byłby doskonały rozwiązaniem, bo im więcej testów, tym lepiej.
9. Wsparcie od Lewandowskich dla szpitala z Opolszczyzny
Anna i Robert Lewandowscy na walkę z pandemią COVID-19 przekazali milion euro. Część z tych pieniędzy, ponad 200 tysięcy złotych, trafiło już na konto szpitala w Kędzierzynie-Koźlu na Opolszczyźnie. Powiat pochwalił się tą informacja na profilu w mediach społecznościowych.
10. Piłkarze Manchesteru United zrzekli się części pensji
Piłkarze Manchesteru United zasłużyli na słowa uznania. Zespół Czerwonych Diabłów jako pierwszy w angielskiej Premier League zrzekł się części swojego wynagrodzenia, aby włączyć się do walki z pandemią COVID-19. Zawodnicy z Manchesteru przekażą 30 procent swojej pensji lokalnym szpitalom i służbom medycznym.
11. "Dziadek pilnuje, aby babcia czuła się zadbana w każdej sytuacji"
Ma 92 lata i kobiecą potrzebę: pofarbować włosy. Mieszkanka Petach Tikwa (Izrael) z oczywistych względów nie mogła wyjść z domu, więc profesjonalnego fryzjera zastąpił jej mąż. Wnuczka uwieczniła domowy zabieg na zdjęciu i pochwaliła się nim w sieci. - I pomyśleć, że gdyby w ich czasach istniał tinder, mogliby się nie spotkać... - komentuje internauta.
12. "Smutna bym była, gdybym niechcący babcię zabiła"
"Wzrasta ryzyko, że całą rodzinę zabiję, siedząc z nimi w izolacji jeszcze chwilę" – rapuje 18-letnia Hela z Warszawy. Kawałek, który nagrała jako pracę domową w ramach zdalnego nauczania, doceniają krytycy muzyczni. Według nich, dzięki koronawirusowi może nas czekać wysyp młodych talentów.
Przypominamy również: "Jak poprawnie zdjąć rękawiczki jednorazowe" >>>
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Autorka/Autor: tmw
Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News