TVN24 | Świat

Blisko 2,5 miliona nowych wniosków o zasiłek. Bezrobocie w USA najwyższe od Wielkiego Kryzysu

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
akr,
pp,ft/kab
Źródło:
PAP, Reuters

W tygodniu między 10 a 16 maja resort pracy USA odnotował ponad 2,4 miliona nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych - przekazano w czwartek. To ósmy tydzień z rzędu z ponad 2 milionami takich zgłoszeń. Od początku pandemii do amerykańskich urzędów wpłynęło już ponad 38,5 miliona wniosków o zasiłek, co przekłada się na bezrobocie przekraczające 17 procent. To poziom, którego nie notowano od czasu Wielkiego Kryzysu w latach 1929-1933. Jak Polska, Europa i świat walczą z pandemią?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:59

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

 • 21:08

  Węgry: od piątku obywatele Austrii będą mogli wjeżdżać ze swego kraju na teren Węgier, jeśli będą mieć dokument maksymalnie sprzed czterech dni, potwierdzający negatywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 - brzmi dekret rządu w Budapeszcie.

  W dekrecie, opublikowanym w Monitorze Węgierskim, napisano też, że jeśli austriacki lub węgierski obywatel wjeżdżający na Węgry zauważy w ciągu 14 dni od przekroczenia granicy objawy COVID-19, nie będzie mógł opuszczać miejsca zamieszkania lub hotelu i musi natychmiast powiadomić władze epidemiczne.

  Węgry zamknęły 17 marca swe granice dla ruchu osobowego obywateli innych krajów w związku z pandemią.

 • 20:48

  Serbia: władze ogłosiły ponowne otwarcie granic, zamkniętych od 15 marca z powodu pandemii. Belgrad od początku maja znosi sukcesywnie ograniczenia społeczne i gospodarcze.

  Oficjalny komunikat rządu Serbii głosi, że w związku ze znaczną poprawą sytuacji pandemicznej w kraju od piątku "zostają ponownie otwarte posterunki graniczne i zaczyna obowiązywać zezwolenie na swobodny wjazd do Republiki Serbii, bez obowiązkowych testów na koronawirusa lub posiadania specjalnych przepustek".

  Wcześniej Serbia zniosła stan wyjątkowy oraz nocną godzinę policyjną, otwarte zostały restauracje, szkoły i centra handlowe. Obowiązuje jednak nadal zasada dystansu społecznego.

  Serbia do tej pory odnotowała prawie 11 tys. zakażeń koronawirusem i 237 zgonów.

 • 20:35

  Kanada: w ciągu ostatniej doby wykryto 453 nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2, zmarły 32 osoby - poinformowały służby zdrowia. W sumie odnotowano jak dotąd 80 555 przypadków i 6 062 zgony.

  Laboratoria w całym kraju przebadały na obecność wirusa w sumie ponad 1,37 mln osób, z czego pozytywny wynik uzyskano średnio w 5 proc. przypadków - poinformowała naczelna lekarz kraju Theresa Tam.

  W najludniejszej prowincji, Ontario, koronawirusem zaraziło się ponad 24,1 tys. osób, a prawie 2 tys. osób zmarło. W najbardziej dotkniętej epidemią prowincji Quebec, całkowita liczba zarażonych to blisko 44,8 tys., a liczba zgonów to ponad 3,7 tys. Od piątku władze prowincji zezwolą na zgromadzenia do 10 osób na świeżym powietrzu pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu.

 • 19:55

  Francja: w ciągu doby zmarły 83 osoby zakażone koronawirusem - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia. To spadek w porównaniu z poprzednim bilansem, który mówił o 110 nowych przypadkach śmiertelnych. W sumie na COVID-19 we Francji zmarło 28215 osób. Liczba osób zakażonych wzrosła o 318 i wynosi obecnie 144163.

 • 19:54

  Liban: premier Hassan Diab ostrzegł, że zapaść gospodarcza w jego kraju spowodowana pandemią COVID-19 może doprowadzić do kryzysu żywnościowego. Brakuje dewiz, ceny gwałtownie rosną, nasza waluta słabnie - alarmował szef rządu.

  Wirus SARS-CoV-2 doprowadził w Libanie do sytuacji, w której banki zaczęły narzucać ścisłą kontrolę kapitału. - Liban stoi przed dramatycznym wyzwaniem, które jeszcze dziesięć lat temu wydawało się niewyobrażalne - to ryzyko poważnego kryzysu żywnościowego - oświadczył libański premier, który wezwał Stany Zjednoczone i Unię Europejską do utworzenia funduszu kryzysowego dla wsparcia krajów Bliskiego Wschodu i uniknięcia tam katastrofy humanitarnej.

 • 19:48

  Cypr: granica między Cyprem a Cyprem Północnym zostanie częściowo otwarta 8 czerwca – przekazały władze. Decyzja ta zapadła podczas rozmowy telefonicznej prezydentów Republiki Cypryjskiej (RC) Nikosa Anastasiadesa oraz Tureckiej Republiki Cypru Północnego (TRCP) Mustafy Akinciego.

  Ustalono, że od 8 czerwca granicę, która została zamknięta 29 lutego, będą mogły przekraczać samochody przewożące ludzi do pracy w obu częściach Cypru, a także studenci tureccy, studiujący po greckiej stronie wyspy. Przekroczenie linii granicznej będzie także możliwe ze względów medycznych.

 • 19:34

  Włochy: 156 osób zmarło minionej doby na COVID-19. Tym samym bilans wzrósł do 32486 - podała Obrona Cywilna, na początku czwartego miesiąca epidemii w kraju. Zakażonych jest obecnie 60 tysięcy osób. To mniej o około 1800 w porównaniu ze środą. Liczba chorych spada sukcesywnie każdego dnia. Stale wzrasta liczba wyleczonych. Jest ich 134,5 tysiąca.

  Dotąd od początku epidemii potwierdzono 228 tysięcy przypadków koronawirusa. W ciągu jednego dnia przybyły 642 nowe.

 • 18:31

  Hiszpania: w ciągu ostatniej doby zmarło 48 osób chorych na COVID-19. Statystyki z ostatnich 24 godzin nie uwzględniają jednak danych z Katalonii, jednego z najbardziej dotkniętych epidemią regionów kraju - poinformował resort zdrowia. Jak sprecyzowano, dane o ofiarach śmiertelnych i zakażeniach nie zostały na czas zaktualizowane przez katalońskie służby sanitarne.

  Według ministerstwa zdrowia podczas ostatniej doby potwierdzono 482 przypadki infekcji SARS-CoV-2. W sumie liczba zakażeń wzrosła do 233 037.

 • 18:29

  Szkocja: władze, jako ostatnie w Zjednoczonym Królestwie, przedstawiły plan luzowania ograniczeń. Zakłada on cztery etapy odmrażania, z których pierwszy rozpocznie się 28 maja. Jak wyjaśniła premier Nicola Sturgeon, nie ma wyznaczonych kolejnych dat poszczególnych etapów, ale sytuacja będzie poddawana ocenie co trzy tygodnie i jeśli będzie wystarczający postęp w zwalczaniu epidemii, podejmowana będzie decyzja o przejściu do kolejnego. Powiedziała też, że proces znoszenia restrykcji może zostać przyspieszony w stosunku do przedstawionego planu, jeśli sytuacja na to pozwoli.

  - Nasze wychodzenie z blokady będzie szybsze lub wolniejsze, w zależności od dalszych sukcesów w tłumieniu wirusa. W nadchodzących tygodniach nasze przesłania staną się bardziej zniuansowane i złożone. Proste, ścisłe nakazy będą stopniowo zastępowane przez konieczność zachowania przez nas wszystkich rozsądku i odpowiedzialności - oświadczyła szefowa szkockiego rządu.

  Według danych brytyjskiego ministerstwa zdrowia w Szkocji zanotowano 14 856 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 2 184 zakończyło się śmiercią.

 • 17:45

  Jemen: Lekarze bez Granic (MSF) ostrzegają przed katastrofalną sytuacją w Adenie na południu kraju. Według organizacji oficjalne statystyki dotyczące liczby ofiar COVID-19 są mocno zaniżane, a ludzie w wyniszczonym wojną i głodem kraju masowo umierają na tę chorobę.

  MSF w oświadczeniu informuje, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni maja prowadzona przez Lekarzy bez Granic klinika w Adenie przyjęła 173 pacjentów z COVID-19, z czego 68 zmarło. Choć są to liczby dwukrotnie większe od statystyk podawanych zarówno przez jemeńskie władze w Adenie, jak i rebeliancki ruch Huti, organizacja twierdzi, że jest to jedynie "wierzchołek góry lodowej" świadczący o "znacznie szerszej katastrofie".

 • 17:17

  Portugalia: w ciągu ostatniej doby zanotowano najniższą od marca liczbę pacjentów leczonych z powodu COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii. Do czwartkowego popołudnia było tam 92 chorych zakażonych koronawirusem - podał resort zdrowia tego kraju.

  Z informacji ministerstwa wynika, że w ciągu ostatnich kilku dni liczba zmarłych wskutek zakażenia SARS-CoV-2 rośnie w mniej więcej stałym tempie. Pomiędzy środą a czwartkiem liczba powiększyła się o 14 do, 1277. Dzień wcześniej odnotowano 16 zgonów.

 • 16:44

  Stany Zjednoczone: od 10 do 16 maja w USA złożono ponad 2,4 mln nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych - wynika z danych departamentu pracy. To ósmy tydzień z rzędu z ponad 2 mln takich zgłoszeń. W USA stopa bezrobocia przekroczyła 17 proc.

  Jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, więcej niż co czwarty zmarły na świecie z powodu COVID-19 to Amerykanin. Epidemia wstrząsnęła największą światową gospodarką na bezprecedensową skalę, wymuszając na władzach wprowadzenie ograniczeń, które skutkują rekordowym bezrobociem.

 • 15:40

  Wielka Brytania: w ciągu doby zmarło 338 osób zakażonych kronawirusem - podał brytyjski resort zdrowia. Łącznie od początku pandemii COVID-19 zmarło w tym kraju ponad 36 tysięcy ludzi.

 • 15:08

  Indie: władze zezwoliły na uruchomienie przelotów na liniach krajowych od poniedziałku 25 maja. Na pokładach samolotów nie będą serwowane posiłki, a pasażerowie muszą nosić maski przez całą podróż, zajmą jednak wszystkie siedzenia.

 • 14:49

  Bułgaria: Resort zdrowia opowiedział się przeciw obowiązkowemu testowaniu na obecność koronawirusa osób, które mają być przyjmowane do szpitali.

  Według ministerstwa testy należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami WHO wyłącznie u osób, które mają symptomy COVID-19 lub były w kontakcie z zakażonymi. Resort uznał, że testowanie przy hospitalizacji każdego pacjenta niezależnie od choroby nie jest niezbędne.

 • 14:47

  Hiszpania: Bank centralny Hiszpanii (BdE) wezwał rząd do przekwalifikowania pracowników hoteli i handlu w związku ze spodziewanym wzrostem bezrobocia w tych sektorach. Wskazał na nieuniknione problemy tych branż w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

  W opublikowanym raporcie BdE wskazał, że 3,75 mln pracujących Hiszpanów, czyli prawie 20 proc. wszystkich zatrudnionych, związanych jest z turystyką, rozrywką i handlem, czyli sektorami znacząco poszkodowanymi w efekcie pandemii.

 • 14:25

  Ukraina: Władze separatystycznych republik na wschodzie kraju chcą wysłać grupę lekarzy z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) do walki z COVID-19 w Rosji - poinformowało w czwartek Hromadske Radio.

  Według źródła, na które powołuje się rozgłośnia, władze poleciły ministerstwu ochrony zdrowia ŁRL zebrać grupę lekarzy, którzy mieliby pojechać do Rosji i pomagać tam w walce z COVID-19, podczas gdy w regionie jest dużo zakażeń koronawirusem, brakuje środków ochronnych, a na COVID-19 chorują też sami lekarze.

  "Kierownictwo chce wysłać naszych lekarzy do Rosji, żeby polepszyć swoją opinię w oczach rosyjskich władz. Mam nadzieję, że nasi lekarze są rozsądni i odmówią udziału w tym wyjeździe" - przekazało źródło.

 • 14:16

  Japonia: Szef prokuratury publicznej Hiromu Kurokawa podał się do dymisji w związku ze skandalem, jaki wybuchł, gdy okazało się, że grał w hazardową wersję gry madżong, łamiąc restrykcje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

  O tym, że szef prokuratury publicznej grał w madżong z dwoma dziennikarzami z gazety "Sankei Shimbun" oraz pracownikiem administracji dziennika "Asahi Shimbun", poinformował na swym portalu tygodnik "Shukan Bunshun". Z jego ustaleń wynika, że prokurator i dziennikarze zagrali dwukrotnie - 1 i 13 maja.

  Madżong to pochodząca z Chin gra, przewidziana dla czterech osób. Wykorzystuje się w niej komplet 144 kostek przypominających domino, ale podzielonych na kolory jak w kartach i tworzących kilka grup – Wiatry, Smoki oraz Kwiaty i Pory Roku.

  "Shukan Bunshun" ujawnił, że prokurator i dziennikarze, siedząc przy stoliku, nie mieli na twarzach maseczek i nie zachowywali przepisowej odległości. "Świadczy to o zlekceważeniu zaleceń rządu ogłoszonych w Japonii w związku z pandemią COVID-19" - podkreślono w komentarzu.

 • 14:11

  Indonezja: W ciągu ostatniej doby wykryto 973 nowe infekcje spowodowane koronawirusem - poinformował resort zdrowia. To największy dzienny wzrost zakażeń w tym kraju.

  W kwietniu prezydent Indonezji Joko Widodo przewidywał, że pandemia COVID-19 osiągnie swój szczyt na początku maja. Jednak niewiele wskazuje na to, że tak się stało.

  Łącznie koronawirusa wykryto dotąd w Indonezji u 20 162 osób, z których 1278 zmarło - najwięcej w krajach regionu. Eksperci podejrzewają jednak, że rzeczywista liczba jest wielokrotnie większa, bo Indonezja - czwarty najludniejszy kraj świata - ma jeden z najniższych współczynników przeprowadzonych testów na milion mieszkańców.

 • 14:05

  Belgia: Obniżenie własnych wynagrodzeń nawet o 45 proc. proponują piloci linii lotniczych Brussels Airlines, którzy dzięki temu i innym pomysłom chcą uratować swoje miejsca pracy. Napisali w tej sprawie list otwarty do zarządu firmy i władz Belgii - informuje telewizja VRT.

  List otwarty do kierownictwa, rządu i społeczeństwa cieszy się poparciem trzech głównych związków zawodowych zrzeszających pilotów tego przewoźnika.

 • 14:03

  Białoruś: Liczba infekcji SARS-CoV-2 w ciągu ostatniej doby wzrosła o 945, koronawirus spowodował sześć kolejnych zgonów – wynika z komunikatu resortu zdrowia. Według prezydenta Alaksandra Łukaszenki sytuacja na Białorusi poprawia się.

  Ogólna liczba infekcji koronawirusem wzrosła do 33 371. Łącznie na COVID-19 zmarło 185 pacjentów.

 • 13:47

  Polska: Ministerstwo Zdrowia opublikowało na Twitterze grafikę dotyczącą diagnostyki pod kątem koronawirusa.

 • 13:14

  Iran: Około 10 tysięcy pracowników służby zdrowia zostało zakażonych koronawirusem i niektórzy z nich zmarli - poinformował wiceminister zdrowia Iranu Kasem Dżanbabaj, na którego powołuje się oficjalna agencja ILNA.

  Nie powiedział dokładnie, ilu pracowników służby zdrowia zmarło, ani nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących zakażonych.

  Irańska służba zdrowia cierpi na brak personelu w sytuacji, gdy kraj ten został najbardziej dotknięty pandemią COVID-19 na Bliskim Wschodzie. Odnotowano tu najwięcej zakażeń w regionie - 129 341, a 7249 osób zmarło.

 • 13:06

  Belgia: Odnotowano niewielki wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem - wynika ze sprawozdania krajowego centrum kryzysowego. W ciągu minionych 24 godzin zanotowano 252 przypadki infekcji. Dzień wcześniej było ich 192.

  Spada jednak liczba osób przebywających w szpitalach. Najnowszy raport mówi o 71 hospitalizacjach oraz 141 pacjentach wypisanych do domu. Zmniejsza to całkowitą liczbę osób w placówkach medycznych do 1448.

  Całkowita liczba potwierdzonych przypadków od początku pandemii w Belgii wynosi 56 235. Łącznie zanotowano 9186 ofiar śmiertelnych.

 • 12:27

  Włochy: Premier Giuseppe Conte powiedział w czwartek w parlamencie, że "jeśli najgorsze mamy już za sobą to zawdzięczamy to obywatelom, którzy zmienili styl życia". Wyraził opinię, że restrykcje wprowadzone w kraju z powodu pandemii COVID-19 były słuszne.

  Przedstawiając w Izbie Deputowanych informację rządu na temat jego działań podczas pandemii, Conte oświadczył: "Dzisiaj możemy włączyć na nowo motor gospodarczy i produkcyjny, pokonawszy najbardziej ostrą fazę kryzysu". - Ale wyzwanie jest jeszcze trudniejsze - przyznał.

  - Może nie wszyscy podjęli tak ciężkie decyzje, mające wpływ na niektóre prawa podstawowe, ale dokładnie po trzech miesiącach od wykrycia pierwszego zakażenia możemy przyznać świadomie, że dokonaliśmy właściwych wyborów - ocenił premier kraju, w którym od marca do 18 maja obowiązywały najbardziej surowe restrykcje w Europie.

 • 12:21

  Japonia: Premier Shinzo Abe ogłosił zniesienie stanu wyjątkowego ze względu na pandemię COVID-19 w prefekturach Osaka, Kioto i Hyogo na zachodzie kraju. Wciąż obowiązuje on w Tokio i trzech okolicznych prefekturach oraz na wyspie Hokkaido.

  O decyzji rządu, podjętej po konsultacji z panelem ekspertów, poinformowały publiczna stacja NHK i agencja prasowa Kyodo. Abe powiedział dziennikarzom, że w Tokio i pozostałych prefekturach stan wyjątkowy może zostać zniesiony nawet już w poniedziałek, po kolejnym posiedzeniu panelu.

 • 11:57

  Hiszpania: Rząd przedłużył o pół roku prawo do pobytu oraz do podjęcia zatrudnienia przez imigrantów, których dokumenty straciły ważność. Decyzja ma związek z pandemią COVID-19.

  Celem nowych przepisów, opublikowanych w środę w Dzienniku Ustaw (BOE), jest niedopuszczenie, by "rezydujący w Hiszpanii cudzoziemcy byli pozostawieni w sytuacji nieuregulowanej prawem".

  W uzasadnieniu decyzji o wydłużeniu prawa do pobytu i pracy na terytorium Hiszpanii władze wyjaśniły, że opóźnienie procedur dotyczących imigrantów wynika z obowiązującego od 15 marca stanu zagrożenia epidemicznego, który sparaliżował pracę administracji publicznej.

 • 11:51

  USA: Nie należy liczyć na szybkie opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 – ostrzega jeden z najbardziej znanych amerykańskich specjalistów prof. William Haseltine. Jego zdaniem, wraz z luzowaniem kwarantanny społecznej najważniejsze jest wychwytywanie nowych ognisk zakażeń.

  Haseltine pracował m.in. w Harvard Medical School. Zasłynął z badań nad rakiem, HIV/AIDS oraz rozszyfrowaniem genomu ludzkiego. Przestrzega jednak przed oczekiwaniem na szybkie opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19.

  "Nie liczyłbym na to" – powiedział specjalista cytowany przez Reutera. Zwrócił uwagę, że jak dotąd nie powiodły się próby opracowania szczepionki przeciwko innym typom koronawirusa, wywołującym przeziębienia oraz zapalenia płuc.

 • 11:33

  Polska: Ministerstwo Zdrowia na Twitterze przypomina o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa w dobie pandemii.

 • 11:00

  Węgry: Siły zbrojne wprowadzą specjalną dobrowolną, rezerwową służbę wojskową dla osób, które straciły pracę podczas pandemii COVID-19 – poinformował minister obrony Tibor Benkoe w Radiu Kossuth.

  Podczas 6-miesięcznej służby żołnierze będą otrzymywać żołd wysokości 161 tys. forintów miesięcznie (2100 zł) brutto, a oprócz tego opłatę rekrutacyjną i wyżywienie.

  Minister oświadczył, że w tej szczególnej formie zatrudnienia nie będzie obowiązkowego czasu trwania kontraktu, można go będzie w każdej chwili rozwiązać za zgodą stron.

 • 10:59

  Rosja: Liczba przypadków śmiertelnych COVID-19 przekroczyła w czwartek 3 tysiące i wynosi obecnie 3099. W ciągu ostatniej doby zmarło 127 pacjentów. Od środy odnotowano 8849 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i liczba infekcji wynosi teraz 317 554.

  Wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby 7289 osób, co podnosi bilans wyleczonych pacjentów do 92 681.

 • 10:36

  Europa: 17 państw Unii Europejskiej i Wielka Brytania, w ramach unijnego mechanizmu wsparcia, otrzymały 1,5 miliona maseczek medycznych, które miały chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem. Komisja Europejska postanowiła je wycofać po tym, jak kilka państw - w tym Polska - zgłosiły wątpliwości po kontroli jakości - poinformował rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

 • 10:22

  Węgry: Trzy osoby chore na COVID-19 zmarły w ciągu ostatniej doby, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem wzrosła o 43, do 3641 – poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii COVID-19.

  Dotychczas na Węgrzech z powodu koronawirusa zmarły 473 osoby, a 1509 uznano już za wyleczone.

  Jedna trzecia aktywnych przypadków, czyli 510 osób, wymaga leczenia szpitalnego, przy czym 27 oddycha przy pomocy respiratora. Na kwarantannie domowej przebywa ponad 11 tysięcy osób.

 • 10:01

  Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze o 245 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz trzech kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

 • 9:45

  Linie lotnicze easyJet poinformowały, że 15 czerwca uruchomią część połączeń w Wielkiej Brytanii i Francji, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa związanych z koronawirusem, w tym obowiązku noszenia masek przez załogę i pasażerów.

  Samoloty easyJet są uziemione od marca ze względu na pandemię COVID-19. Firma zamierza wznowić najpierw połączenia krajowe, a potem będzie rozszerzać ofertę.

  Oprócz obowiązku noszenia masek środkiem bezpieczeństwa mającym chronić pasażerów przed zakażeniem koronawirusem będzie częste dezynfekowanie samolotów.

 • 9:42

  Niemcy: W ciągu ostatniej doby stwierdzono 745 przypadków zakażenia koronawirusem - podał Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych w tym kraju od początku pandemii wzrosła do 176 752. Zmarło kolejnych 57 osób, a łączny bilans ofiar śmiertelnych wynosi 8147.

  Dobę wcześniej w Niemczech na COVID-19 zmarły 83 zakażone osoby i odnotowano 797 nowych infekcji.

 • 9:24

  Pakistan: 1017 osób zmarło dotąd z powodu COVID-19 - poinformowały władze kraju, w którym od 9 maja łagodzone są restrykcje wprowadzone w związku z pandemią. Według prognoz liczba infekcji w Pakistanie podwoi się w czerwcu.

  W ciągu ostatniej doby w Pakistanie odnotowano 32 zgony z powodu koronawirusa. W kraju wskaźnik śmiertelności wynosi obecnie 2,1 procent. Jest niższy niż wskaźnik ogólnoświatowy, który obecnie oscyluje na poziomie 6,6 procent.

 • 9:11

  Polska: Ministerstwo Zdrowia przedstawiło na Twitterze dzienny raport o koronawirusie.

 • 9:02

  Ukraina: W ciągu ostatniej doby potwierdzono 476 przypadków zakażenia koronawirusem, 15 chorych na COVID-19 zmarło, a 272 pacjentów wyzdrowiało - podał resort zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 19 706, zgonów do 579, a wyzdrowiałych do 6227.

  Ogółem na COVID-19 na Ukrainie zachorowało 1405 dzieci i 3833 pracowników służby zdrowia. 28 pracowników medycznych zmarło. Jak podkreśla Centrum Zdrowia Publicznego, wśród zmarłych z powodu koronawirusa przeważają osoby powyżej 50. roku życia. Hospitalizacji wymagało dotychczas 6205 chorych.

  Łącznie największą liczbę infekcji SARS-CoV-2 na Ukrainie potwierdzono dotąd w obwodzie czerniowieckim (2842) i w Kijowie (2475).

 • 8:58

 • 8:41

  Turcja: Minister zdrowia Fahrettin Koca stwierdził, że ryzyko nowej fali zachorowań na COVID-19 w najbliższych miesiącach jest niewielkie. Zasugerował jednak, że zagrożenie będzie większe wraz z początkiem jesieni.

  - Nie spodziewamy się drugiej fali w najbliższym czasie, jeśli nadal zasady będą przestrzegane - powiedział Koca na konferencji prasowej.

  Dodał, że władze Turcji, podobnie jak innych krajów, przygotowują się na ewentualność wzrostu zakażeń koronawirusem od września lub października.

 • 8:29

  Dania: Piłkarze grający na pozycji napastników są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem - wynika z badań pracowników Uniwersytetu w Aarhus. Powodem jest fakt, że podczas meczów spędzają najwięcej czasu w małej odległości od innych zawodników.

  Bliski kontakt z innymi napastnicy mają średnio przez kilka minut podczas spotkania. Na infekcję COVID-19 nieco mniej narażeni są obrońcy, dalej w zestawieniu są pomocnicy, a relatywnie najbardziej bezpieczni są bramkarze.

  "Początkowo myślałem, że liczby będą małe, ale po głębszej analizie okazało się, że różnice między poszczególnymi pozycjami są olbrzymie. Niektórzy piłkarze na ryzyko wystawieni są przez kilka sekund, inni - nawet do 11 minut" - powiedział szef grupy badawczej duńskiej uczelni Thomas Bull Andersen, cytowany przez "Daily Mail".

 • 7:57

  Polska: Ministerstwo Zdrowia przypomina na Twitterze o przestrzeganiu zasad sanitarnych w miejscach publicznych.

 • 7:45

  Tajlandia: Odnotowano trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem w kraju. W ciągu ostatniej doby nikt nie zmarł na COVID-19.

  Oficjalny bilans pandemii COVID-19 w Tajlandii to 3034/56 (wszystkie przypadki zakażenia/liczba ofiar śmiertelnych)

 • 7:34

  Francusko-holenderska grupa Air France-KLM poinformowała, że pandemia COVID-19 przyspieszyła decyzję o całkowitym wycofaniu z eksploatacji największych pasażerskich samolotów na świecie, dwupokładowych Airbusów A380. Samoloty wycofywane są z powodu zbyt wysokich kosztów eksploatacji.

  "Wobec kryzysu spowodowanego przez COVID-19 i jego wpływu na przewidywaną działalność przewozową, grupa Air France-KLM informuje o całkowitym wstrzymaniu eksploatacji Airbusów A380 należących do Air France."

  Już w lipcu ubiegłego roku grupa informowała, że z powodu zbyt wysokich kosztów eksploatacji, w tym zbyt wysokiego zużycia paliwa, a także wyjątkowo wysokiego stopnia zanieczyszczania środowiska, Airbusy A380 będą stopniowo wycofywane do końca 2022 roku.

 • 7:25

  Włochy: Espresso w cenie do 2 euro, usługi fryzjerskie droższe średnio o 25 procent - takie podwyżki odnotowano w wielu częściach kraju po otwarciu barów i salonów usługowych. Według organizacji obrony konsumentów najbardziej ceny wzrosły w Mediolanie.

  "Otrzymujemy dziesiątki sygnałów o wzroście cen" - poinformowało stowarzyszenie konsumentów Codacons po trzech dniach odmrożenia biznesu i usług w kraju. Według dotychczasowych obliczeń kawa zdrożała od ponad 20 do 53 procent.

  - To prawdziwy skandal, że handlowcy i usługodawcy przerzucają ciężar straconych wpływów i kosztów związanych z bezpieczeństwem sanitarnym na barki konsumentów - powiedział Carlo Rienzi, prezes Codacons.

 • 7:13

  Francja: Policja zdecydowanie przegania paryżan organizujących pikniki na skwerach i trawnikach stolicy. W środę na Esplanadzie Inwalidów funkcjonariusze rozproszyli zgromadzenie kilkuset osób świętujących rozpoczęcie długiego weekendu.

  Paryżanie od zakończenia narodowej izolacji 11 maja tłumnie przesiadują na miejskich skwerach i trawnikach oraz na brzegach Sekwany. Rodziny urządzają sobie pikniki, próbując znaleźć skrawek zieleni w czasie panujących w mieście upałów. Towarzyskie spotkania na skwerach kończą się jednak zwykle interwencjami policji.

 • 6:46

  Irlandia: Jeśli koronawirus pozostanie pod kontrolą, możliwe jest otwarcie niektórych sektorów irlandzkiej gospodarki wcześniej niż przewidziane to zostało w planie luzowania restrykcji - powiedział w środę minister zdrowia Irlandii Simon Harris.

  W poniedziałek w Irlandii rozpoczął się pierwszy z pięciu etapów znoszenia ograniczeń. Do pracy mogą wrócić osoby wykonujące zajęcia na zewnątrz. Otwarte zostały m.in. sklepy z materiałami budowlanymi, z narzędziami, ogrodnicze, warsztaty samochodowe, zaś ludzie mogą się spotykać na zewnątrz w grupach do czterech osób.

  - Mam wrażenie, że dobrze sobie radzimy ze znoszeniem ograniczeń. Myślę, że są powody do ostrożnego optymizmu - powiedział Harris w rozmowie z Reutersem, pytany, kiedy kraj będzie mógł przejść do fazy drugiej.

 • 6:37

  Meksyk: Ministerstwo zdrowia kraju poinformowało w środę o 2 248 nowych przypadkach infekcji koronawirusem i 424 ofiarach śmiertelnych. To najwyższa dzienna liczba zgonów od początku pandemii.

  Dotychczas najwyższą dzienną liczbę zgonów zanotowano 12 maja kiedy wyniosła 353.

  Nowe przypadki oznaczają - według oficjalnych danych - wzrost potwierdzonej liczby zachorowań do 56 594, a zgonów do 6090.

 • 6:17

 • 6:06

  Rosja: W ciągu ubiegłej doby na COVID-19 zmarło w Moskwie kolejnych 68 osób. Łączna liczba zgonów w stolicy Rosji wzrosła do 1794 - poinformował w czwartek sztab operacyjny ds. monitoringu sytuacji wynikającej z pandemii.

  Według danych sztabu liczba zakażonych koronawirusem w Moskwie na dzień 20 maja wynosiła 152 276. W ciągu ostatniej doby wykryto 2699 nowych przypadków. W tym samym czasie wypisano ze szpitali jako wyleczone 5440 osoby.

  W całej Rosji zarejestrowano 308 705 przypadków infekcji, około 3 tysiące osób zmarło a 85 392 uznano za wyleczone.

 • 5:44

  USA: Stacje nowojorskiego metra, wagony, a także autobusy będą od przyszłego tygodnia dezynfekowane przy użyciu lamp ultrafioletowych. Służący temu program pilotażowy wprowadza Metropolitalny Zarząd Komunikacji (MTA).

  Według producenta PURO Lighting z Denver w stanie Kolorado lampy mają zdolność eliminowania wirusów SARS-CoV-2, a także innych wirusów oraz bakterii. MTA zakupiło kosztem miliona dolarów 150 tych lamp.

  Pierwszy etap pilotażowego projektu obejmie do początku przyszłego tygodnia stacje metra, podobne obiekty, wagony oraz autobusy. Jeśli okaże się skuteczny, zostanie rozszerzony na kolejki podmiejskie Long Island Rail Road oraz Metro-North Railroad.

 • 5:27

  Brazylia: W ciągu doby wykryto prawie 20 tysięcy nowych przypadków infekcji, 888 osób zmarło - poinformowało w środę brazylijskie ministerstwo zdrowia. Łączna potwierdzona liczba przypadków zakażenia w Brazylii wynosi obecnie 291 579 a zgonów - 18 859.

  Brazylia wyprzedziła Niemcy, Francję i Wielką Brytanię, stając się trzecim ogniskiem pandemii na świecie po USA i Rosji. Południowoamerykański kraj notuje obecnie najwyższy dzienny przyrost zachorowań po Stanach Zjednoczonych. Eksperci wskazują, że jeśli tendencja ta utrzyma się, to Brazylia może zająć drugie miejsce wśród krajów z największą liczbą zachorowań tuż za USA.

 • 5:24

  Świat: Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 5 milionów. Ameryka Łacińska wyprzedziła pod względem liczby nowych zachorowań USA i Europę - wynika z podsumowania przygotowanego przez agencję Reutera. Ponad 326 tysięcy osób zmarło na COVID-19.

  Jak wynika z opracowania Reutera 5 milionów zachorowań w ciągu niecałych 6 miesięcy oznacza, że koronawirusem zaraziło się więcej osób niż grypą w ciągu całego roku.

 • 5:16

  USA: 1561 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od początku epidemii w USA odnotowano ponad 93 416 zgonów na COVID-19.

  To drugi dzień z rzędu - zgodnie ze statystykami uniwersytetu - gdy w USA zarejestrowano ponad 1,5 tysiąca zgonów. Ostatnie trzy dobowe bilanse informowały o 1536, 759 i 820 ofiarach śmiertelnych. Na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta ze wszystkich zgonów na COVID-19 na świecie. Z tej liczby (93 416) blisko jedną trzecią odnotowano w stanie Nowy Jork (28 636).

  W USA przeprowadzono do wtorku ponad 12,6 mln testów na koronawirusa. Około 1 mln 551 tys. z nich dało wynik pozytywny. W ciągu minionych 24 godzin liczba wykrytych w USA zakażeń zwiększyła się o około 23 tys. Najnowsze dobowe dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z wtorku na środę.

Autor:akr, pp,ft/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości