Oficjalna liczna ofiar śmiertelnych COVID-19 w Peru wzrosła o ponad 110 tysięcy, po tym jak władze zdecydowały się zrewidować dotychczasowe statystyki – podaje BBC. Według nowych danych, rozszerzonych o osoby, co do których istnieje prawdopodobieństwo śmierci w związku z zakażeniem, lecz bez pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, w kraju tym zmarło 180 tysięcy osób. To największy bilans ofiar na świecie w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców kraju.
"Uważamy, że naszym obowiązkiem jest upublicznienie tych zaktualizowanych danych" - oświadczyła premier Peru Violeta Bermudez. Dodała, że nowy bilans bierze pod uwagę tak zwaną nadmiarową śmiertelność, czyli liczbę zgonów, która przewyższa prognozy budowane na danych statystycznych z poprzednich lat.
Kryteria rejestrowania ofiar śmiertelnych COVID-19 zostały rozszerzone poza ludzi, u których potwierdzono dodatni wynik testu na obecność koronawirusa i obejmuje teraz także osoby "prawdopodobnie" zakażone – te, które miały "epidemiologiczne powiązania z potwierdzonymi przypadkami" lub te, które wykazywały "obraz kliniczny zbieżny z chorobą".
Oficjalna liczba związanych z epidemią COVID-19 zgonów w Peru to teraz 180 764 i jest ponad dwa razy większa niż wcześniejsze dane mówiące o 69 342 ofiarach.
Najwyższa śmiertelność na świecie
Według zestawienia amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, po aktualizacji danych w Peru stwierdzono największą liczbę ofiar śmiertelnych pandemii w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców - ponad 500. Poprzednio ten wskaźnik był najwyższy dla Węgier i wynosił nieco ponad 300.
Peru jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią krajów Ameryki Południowej. Pod względem liczby ofiar na 100 tysięcy mieszkańców przewyższa teraz Brazylię, w której w tym przeliczeniu odnotowano ich 218. Według nowych danych Peru jest też szóstym krajem świata pod względem całkowitej liczby ofiar pandemii.
Zrewidowany bilans ofiar nie dziwi ekspertów i zgadza się z powszechnym odczuciem Peruwiańczyków, że z powodu epidemii zmarło więcej osób, niż podawały to oficjalne statystyki - komentuje BBC. System opieki zdrowotnej w Peru jest przeciążony, brakuje tlenu medycznego, obecnie kraj boryka się z niedoborem szczepionek przeciw COVID-19.
Źródło: PAP, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images South America