Siły bezpieczeństwa zabiły więcej osób niż koronawirus. Raport nigeryjskich obrońców praw człowieka

Źródło:
BBC, Reuters

Wymuszając stosowanie się do przymusowej izolacji w związku z epidemią COVID-19, nigeryjskie służby zabiły więcej osób, niż zmarło w tym kraju z powodu koronawirusa - wynika z raportu miejscowej komisji praw człowieka.

30 marca w niektórych częściach Nigerii – w mieście Lagos, sąsiednim stanie Ogun oraz stołecznej Abudży – wprowadzono 14-dniową blokadę w związku z epidemią COVID-19. W zeszłą niedzielę miejscowe władze przedłużyły jej obowiązywanie o kolejne dwa tygodnie, jednocześnie podobne restrykcje zarządziły inne regiony, w tym stan Kano.

Więcej ofiar służb niż wirusa

Według raportu niezależnej Nigeryjskiej Komisji ds. Praw Człowieka, między 30 marca a 13 kwietnia funkcjonariusze sił bezpieczeństwa - służby więziennej, policji oraz wojska - zabili w Nigerii 18 osób. Jak napisano w raporcie, były to "pozasądowe egzekucje" za złamanie przepisów dotyczących społecznej izolacji. W tym samym czasie z powodu COVID-19 zmarło w tym kraju – według oficjalnych statystyk ministerstwa zdrowia - 12 osób.

BBC przypomina, że nigeryjskie służby mają reputację brutalnych. Według danych Rady do Spraw Zagranicznych tylko w zeszłym roku z rąk państwowych funkcjonariuszy zginęło w tym afrykańskim kraju 1476 osób.

Jak podają autorzy raportu, dowody na zabójstwa pochodzą od osób, które zadzwoniły na specjalną infolinię lub przesłały nagrania wideo. W sumie komisja otrzymała ponad 100 skarg z 24 spośród 36 stanów Nigerii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nigeryjskie siły bezpieczeństwa nie odniosły się do raportu komisji.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Zamieszkana przez ponad 200 milionów ludzi Nigeria, najludniejszy kraj Afryki, odnotowała do soboty blisko 500 przypadków koronawirusa oraz 17 zgonów związanych z COVID-19. To procentowo niewiele w porównaniu do innych części świata, ale – jak pisze BBC – pojawiają się obawy, że epidemia może szybko rozprzestrzeniać się w przeludnionych częściach kraju.

CZYTAJ TAKŻE: W Afryce na COVID-19 mogą umrzeć miliony. "To może być kolejne epicentrum pandemii">>>

Autorka/Autor:pp, momo//rzw

Źródło: BBC, Reuters