Przyszły niemiecki rząd chce wprowadzić w marcu obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób pracujących w szpitalach, domach opieki i innych placówkach medycznych - wynika z kopii projektu ustawy, do której dostęp uzyskała agencja Reutera.
Jak podał Reuters, Niemcy powściągliwie podchodzą do wprowadzenia obowiązku szczepień z obawy przed pogłębieniem niedoboru personelu medycznego, ale poparcie dla tego pomysłu wzrosło, ponieważ kraj stanął w obliczu rosnącej liczby zakażeń w czwartej fali pandemii.
FDP, SPD i Zieloni, którzy utworzą nowy rząd, mają przedstawić ustawę w nadchodzącym tygodniu. Projekt, z którym zapoznała się agencja Reutera, wskazuje, że pracownicy pracujący szpitalach, domach opieki czy innych placówkach medycznych będą musieli udowodnić, że są zaszczepieni, przechorowali COVID-19 lub przedstawić zaświadczenie lekarskie, że nie mogą zostać zaszczepieni do 15 marca.
Nowe restrykcje dla osób niezaszczepionych
W czwartek władze Niemiec ogłosiły nowe restrykcje dla osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. Angela Merkel zapowiedziała zakaz wstępu dla takich osób do wielu miejsc publicznych, w tym do sklepów czy na wydarzenia kulturalne.
Kanclerz Niemiec wystąpiła na wspólnej konferencji prasowej razem ze swoim następcą, Olafem Scholzem. Decyzję o dalszych restrykcjach podjęli wspólnie z szesnastoma przywódcami niemieckich krajów związkowych. - Zrozumieliśmy, że sytuacja jest bardzo poważna i że chcemy podjąć dalsze środki, oprócz tych już obowiązujących - powiedziała Merkel. - Kultura i rozrywka w całym kraju będzie otwarta tylko dla tych, którzy zostali zaszczepieni lub wyzdrowieli - podkreśliła kanclerz.
Na konferencji prasowej Merkel mówiła również, że ogólnokrajowy obowiązek szczepień może zostać nałożony od lutego 2022 roku po tym, jak kwestia zostanie poddana debacie w parlamencie. Merkel dodała, że przygotowaniem projektu ustawy ma zająć się komisja etyki.
Źródło: Reuters, PAP