Wszyscy już poparli umowę koalicyjną. Nic nie stoi na przeszkodzie do utworzenia nowego rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Większość członków partii Zielonych poparła umowę koalicyjną z liberałami i socjaldemokratami w poniedziałkowym glosowaniu. W niedzielę 92 procent delegatów FDP opowiedziało się za przyjęciem 177-stronicowego dokumentu programowego w sprawie utworzenia rządu RFN. W sobotę umowa została zaaprobowana przez SPD.

86 procent głosujących członków partii Zielonych opowiedziało się za umową koalicyjną z SPD i FDP. 12 procent głosowało przeciw, a dwa procent wstrzymało się od głosu. - Wchodzimy tym samym do rządu z SPD i FDP - powiedział w Berlinie dyrektor zarządzający Zielonych Michael Kellner. Według niego w głosowaniu wzięło udział 57 procent z około 125 tysięcy członków ugrupowania.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zgoda Zielonych oznacza, że umowa koalicyjna może zostać podpisana we wtorek. W środę Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany na kanclerza, a jego gabinet zaprzysiężony.

Poparcie delegatów FDP

W niedzielę 92 procent delegatów FDP opowiedziało się za przyjęciem 177-stronicowego dokumentu programowego w sprawie utworzenia rządu RFN. Podczas konferencji partyjnej 535 głosów oddano za przyjęciem umowy, 37 było przeciw, osiem było wstrzymujących się.

Lider FDP i przyszły minister finansów Christian Lindner w swoim wystąpieniu przed głosowaniem promował koalicję z socjaldemokratami i Zielonymi. - Jestem przekonany, że kraj skorzysta na tej koalicji, możliwy jest nowy kierunek w Niemczech. Jest to umowa koalicyjna na rzecz polityki centrowej, która nie przesuwa naszego kraju na lewo, lecz chce go prowadzić do przodu - powiedział Lindner.

W sobotę na nadzwyczajnej konferencji partyjnej umowę zatwierdzili niemieccy socjaldemokraci - 598 delegatów głosowało za, 7 przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

W wyborach do Bundestagu z 26 września najsilniejszą partią okazała się SPD, zdobywając 25,7 procent głosów. Unia CDU/CSU spadła do historycznie najniższego poziomu 24,1 procent, ale nie zrezygnowała z możliwości utworzenia rządu. Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni - 14,8 procent, a za nimi FDP - 11,5 procent. Prawicowo-populistyczna AfD uzyskała 10,3 procent głosów.

Autorka/Autor:tas/dap, mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: