TVN24 | Świat

Kanada zaczyna szczepić. Pomoc medyczna w domu opieki jako pierwsza przyjęła preparat

TVN24 | Świat

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP, Reuters

W Kanadzie wykonano w poniedziałek pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszą zaszczepioną osobą w kraju została Anita Quidangen, pracująca jako pomoc medyczna w domu opieki w Toronto. Powszechny program szczepień ma natomiast rozpocząć się w kwietniu i trwać do końca 2021 roku.

W poniedziałek w Kanadzie wykonano pierwsze w tym kraju szczepienia na koronawirusa. Pierwszą osobą, która przyjęła preparat Pfizera i BioNTech została Anita Quidangen, pracująca jako pomoc medyczna w domu opieki w Toronto. Po wszystkim pogratulowano jej oklaskami.

Kobieta mówiła, że jest "podekscytowana" byciem pierwszą w kolejce do szczepienia. Wraz z nią dawkę podano czterem osobom z personelu medycznego tej samej placówki - Rekai Centre. Początek akcji szczepień został zarejestrowany przez kanadyjskie stacje telewizyjne i radiowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19PAP/AFP

Powszechny program szczepień od kwietnia

Kanada spodziewa się otrzymać 30 tysięcy dawek w tym tygodniu i łącznie 249 tysięcy do końca roku. Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział, że w grudniu najpierw zaszczepiony zostanie personel medyczny w szpitalach i domach opieki, przebywające tam osoby starsze i inne najbardziej narażone grupy ludności. Ponad 60 procent z 13 350 osób zmarłych zakażonych koronawirusem w Kanadzie to ludzie starsi mieszkający w domach opieki.

Ontario, drugie co do wielkości miasto w Kanadzie, otrzymało w niedzielę 6 tysięcy dawek szczepionki i planuje zaszczepić w pierwszej kolejności mieszkańców domów opieki dla osób starszych i personel tych placówek.

Powszechny program szczepień ma się rozpocząć w kwietniu i trwać do końca 2021 roku.

Autor:akr/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości