BBC: Iran zaniża dane dotyczące koronawirusa. Zmarło trzy razy więcej osób

Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Iranie jest prawie trzykrotnie większa, niż oficjalnie twierdzi rząd Iranu - wykazało dochodzenie BBC. Według danych przekazanych BBC w kraju zmarło ponad 42 tysiące osób z objawami COVID-19.

Rządowe dane dotyczące epidemii COVID-19 w Iranie zostały przekazane BBC przez anonimowe źródło. Zawierają szczegółowe informacje na temat codziennych przyjęć do szpitali w całym Iranie, w tym nazwiska, wiek, płeć, objawy, datę i czas spędzony w szpitalu oraz schorzenia, na które mogli cierpieć pacjenci. Konkretne informacje w tych danych odpowiadają tym dotyczącym niektórych żyjących i zmarłych pacjentów, znanych już BBC.

Źródło twierdzi, że udostępniło te dane BBC, aby "rzucić światło na prawdę" i zakończyć "polityczne gry" związane z epidemią.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

Zaniżona liczba zgonów i przypadków

Według danych BBC prawie 42 tysiące osób z objawami COVID-19 zmarło do 20 lipca, w porównaniu z 14 405 zgłoszonymi przez Ministerstwo Zdrowia. Liczba osób, o których wiadomo, że są zakażone, jest również prawie podwójna: 451 024 w porównaniu z 278 827.

Pierwsza śmierć w Iranie z powodu Covid-19 została odnotowana 22 stycznia, zgodnie z listami i dokumentacją medyczną przekazaną BBC. Było to prawie miesiąc przed zgłoszeniem tam pierwszego oficjalnego przypadku koronawirusa. W ciągu 28 dni do pierwszego oficjalnego potwierdzenia przypadku zakażenia w dniu 19 lutego zmarły już 52 osoby.

Od czasu wybuchu epidemii w Iranie wielu obserwatorów wątpi w oficjalne dane dotyczące zakażeń i zgonów. Wystąpiły nieprawidłowości w danych między szczeblem krajowym i regionalnym, o których mówiły niektóre władze lokalne, a statystycy próbowali podać alternatywne szacunki.

Rozbieżność między oficjalnymi danymi a liczbą zgonów w przekazanych BBC rejestrach również odpowiada różnicy między oficjalnymi danymi a obliczeniami nadwyżki śmiertelności do połowy czerwca. Takie obliczenia oznaczają śmiertelność przekraczającą poziom, jakiego można by się spodziewać w "normalnych" warunkach.

Na całym świecie obserwuje się niedoszacowanie, głównie z powodu ograniczonych możliwości testowania, ale informacje, które wyciekły do ​​BBC, ujawniają, że władze irańskie zgłosiły znacznie niższe dzienne liczby, niż odnotowały - co sugeruje, że zostały one celowo zaniżone.

Aktualnie czytasz: BBC: Iran zaniża dane dotyczące koronawirusa. Zmarło trzy razy więcej osób

Najgorsza sytuacja na Bliskim Wschodzie

Nawet jednak oficjalne dane wciąż sprawiają, że Iran jest najbardziej dotkniętym na Bliskim Wschodzie krajem dotkniętym pandemią. W ostatnich tygodniach odnotowano drugi gwałtowny wzrost liczby przypadków. 2685 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, które potwierdzono w niedzielę, to najwyższy dobowy przyrost w Iranie od trzech tygodni. Liczba zgonów powiększyła się o 208. Tym samym bilans zakażonych wzrósł do 309 437, a ofiar śmiertelnych - do 17 190.

Jak przekazała rzeczniczka resortu zdrowia Sima Sadat Lari, sytuacja jest niepokojąca w 25 z 31 ostanów (prowincji) kraju, w tym w Kom w środkowej części kraju, gdzie w lutym wykryto pierwsze ognisko zakażeń w Iranie, a "w marcu bardzo silny wzrost liczby zakażonych i hospitalizowanych".

Resort "stwierdził ponownie tendencję wzrostową codziennych przyjęć do szpitali" w Kom - poinformowała rzeczniczka, wyrażając obawy o nawrót epidemii w tym regionie.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, władze Iranu wprowadziły różne ograniczenia, ale nie zdecydowały się ani na izolację, ani na kwarantannę. - Najważniejszym czynnikiem w przerwaniu łańcucha przenoszenia wirusa jest nasza determinacja w przestrzeganiu zasad sanitarnych i dotyczących zdrowia - powiedziała Lari. Po raz kolejny powtórzyła apel do Irańczyków o "przestrzeganie dystansu społecznego, regularne mycie rąk i używanie masek". Według irańskich mediów w sobotę w Teheranie w wyniku COVID-19 w wieku 79 lat zmarł Chosrow Sinai, irański reżyser i scenarzysta, nagradzany na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach.

Czytaj także: