"Ogromny wzrost infekcji". W Holandii wracają restrykcje, organizator festiwali zamierza pozwać rząd

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W związku z dynamicznym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Holandii, rząd Marka Ruttego przywrócił część obostrzeń. Odwołane zostaną między innymi koncerty i wydarzenia sportowe. Według firmy ID&T, organizatora festiwali muzycznych, decyzja ta jest "nieproporcjonalna". Przedsiębiorstwo zapowiedziało wystąpienie do sądu przeciwko holenderskiemu rządowi. 

Premier Mark Rutte poinformował na konferencji prasowej w piątek o przywróceniu od soboty części obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19, które zniesiono dwa tygodnie temu. - Na ostatniej konferencji cieszyliśmy się z luzowania obostrzeń. Niestety ogromny wzrost infekcji zmusza nas do odwrotnego kroku – mówił na konferencji premier Rutte. Ponownie zamknięte są kluby nocne i dyskoteki, przywrócono obowiązek zachowania półtora metra dystansu w restauracjach. - Odwołane zostaną także imprezy sportowe i koncerty – mówił premier. Obostrzenia będą obowiązywały do 13 sierpnia.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Organizator festiwali zapowiada kroki prawne

W sobotę firma ID&T, organizator takich festiwali jak Mysteryland, Amsterdam Open Air i Milkshake, zapowiedziała, że wystąpi w poniedziałek do sądu z żądaniem możliwości kontynuowania tych wydarzeń. Dyrektor firmy Ritta van Straalen uważa, że wydarzenia mogą się odbyć bezpiecznie. - Branża festiwalowa doskonale radzi sobie z tymi środkami bezpieczeństwa (...) przy bramie wejściowej – powiedziała van Straalen w telewizji NH Nieuws.

Jej zdaniem, decyzja władz Holandii jest "nieproporcjonalna".

"Musimy działać teraz, aby uniknąć kolejnej blokady jesienią"

Minister zdrowia Hugo de Jonge poinformował, że prawie 80 procent populacji Niderlandów zostało już zaszczepionych. - Liczba przyjęć do szpitali spadła drastycznie - mówił minister De Jonge. - Musimy jednak działać teraz, aby uniknąć kolejnej blokady jesienią – podkreślił szef resortu zdrowia.

W ciągu ostatnich kilku dni media donosiły o masowych infekcjach podczas imprez zamkniętych. Na przykład podczas ubiegłotygodniowej imprezy w klubie nocnym w Enschede na wschodzie kraju koronawirusem zaraziło się 180 osób. W dyskotece dla nastolatków bawiło się 600 osób.

Tymczasem Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował w sobotę, że w ciągu ostatniej doby zgłoszono 10 345 nowych infekcji SARS-CoV-2. To o 3390 więcej niż w piątek i najwyższa liczba zakażeń w Holandii od 25 grudnia 2020 roku.

Autorka/Autor:asty,ft/adso,rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: