Papier palce lizać. Dzięki niemu cukiernie się utrzymały

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tort w kształcie papieru toaletowego, wymyślony prawdopodobnie przez cukierników z Karlstad w Szwecji, staje się światowym trendem. Nowe ciasto w czasach koronawirusa nie tylko cieszy klientów, ale także ratuje miejsca pracy w cukierniach. Podobne można kupić już między innymi w Niemczech, Finlandii, Stanach Zjednoczonych i Rosji. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

"Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu. W ciągu pierwszych dwóch dni sprzedaliśmy tysiąc sztuk" - powiedziała lokalnej gazecie "Nya Wermlands-Tidningen" Asa Berggren z cukierni Cafe Ratorp w Karlstad w zachodniej części Szwecji.

W wariancie zaproponowanym przez cukierników z Karlstad tort w kształcie rolki papieru toaletowego jest pokryty białym lukrem i składa się z ciasta biszkoptowego z warstwami o smaku czekolady i malin.

"Marcepanowe rolki"

Podobne torty lub ciastka w różnych odmianach zaczęły szybko pojawiać się w innych miejscach w Szwecji. Jak doniosła lokalna gazeta "Dala-Demokraten", w cukierni w miejscowości Vansbro w regionie Dalarna "marcepanowe rolki" cieszą się dużym powodzeniem. Jedna z firm zamówiła 50 sztuk takich ciastek, aby pocieszyć swoich pracowników.

Torty w kształcie papieru toaletowego pojawiły się także w Niemczech. W Dortmundzie w cukierni Tim Kortum miały być swoistym "żartem", ale spodobały się klientom. O podobnym fenomenie informowały także lokalne media w Chicago oraz Nowym Orleanie w USA. Słodką "rolkę papieru z nadzieniem czekoladowym" oferuje również jedna z cukierni w Petersburgu w Rosji.

Po stracie zamówień

Personel cukierni Rottosrouva w Helsinkach wpadł na pomysł, by piec ciasta w formie papieru toaletowego po stracie zamówień z powodu odwoływanych imprez. Wypieki - jak podają tamtejsze media - miały "przynieść swoistą ulgę" w trudnym czasie epidemii koronawirusa, ponieważ ludzie w Finlandii zaczęli panikować, gromadząc, między innymi, duże zapasy papieru toaletowego.

Papier toaletowy wykupowano również w innych krajach. "Oto 3 kilogramy strategicznego zapasu" - ironizowali cukiernicy z Mińska na Białorusi, którzy również zaczęli piec torty w kształcie rolek papieru toaletowego.

Coraz więcej cukierni w różnych krajach oferuje klientom "słodkie rolki".

Autor:tas/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: