Ciemnoczerwone strefy, zasady testowania i kwarantanny. Nowe zalecenia dla unijnych krajów

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Kraje członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej przyjęły w poniedziałek zalecenia dotyczące ciemnoczerwonych stref, w których występuje szczególnie duża liczba infekcji koronawirusem. Zatwierdzono również wzmocnione zasady dotyczące przeprowadzania testów na obecność SARS-CoV-2 oraz kierowania na kwarantannę.

Zgodnie z zaleceniami do istniejących kategorii stref zielonych, pomarańczowych, czerwonych i szarych stref dodany zostanie nowy kolor - ciemnoczerwony. Będzie on umieszczany na cotygodniowej mapie publikowanej przez ECDC (Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób). Ten kolor będzie dotyczył obszarów, na których koronawirus występuje powszechnie lub na których występuje wariant wirusa SARS-CoV-2 budzący niepokój analityków i ekspertów chorób zakaźnych.

Ciemnoczerwone strefy zostały zdefiniowane jako obszary, w których skumulowany wskaźnik zgłaszania przypadków koronawirusa w ciągu 14 dni wynosi 500 na 100 tysięcy osób lub więcej. Państwa członkowskie powinny zniechęcać do wszelkich mniej istotnych podróży do obszarów czerwonych i ciemnoczerwonych, jednocześnie nie blokując granic w przypadku podróży niezbędnych - wynika z zaleceń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zgodnie z przyjętymi w poniedziałek zaleceniami państwa członkowskie powinny również wymagać również od osób podróżujących z obszaru sklasyfikowanego jako ciemnoczerwony, aby przed przybyciem poddali się testowi na obecność koronawirusa, a po przybyciu - kwarantannie. Biorąc pod uwagę wzrost zdolności testowania pod kątem koronawirusa, Rada Unii Europejskiej ustaliła, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby państwa członkowskie miały możliwość wymagania od podróżnych przybywających z obszarów pomarańczowych, czerwonych i szarych wykonania testu przed wyjazdem.

Częstotliwość wykonywania testów "proporcjonalna"

Pracownicy sektora transportu nie powinni być zobowiązani do poddawania się testom - zgodziły się państwa unijne. W przypadku, gdy państwo członkowskie wymaga od nich poddania się testom, należy zastosować szybkie testy antygenowe. Osoby, które mieszkają w regionach przygranicznych i przekraczają granicę codziennie lub często - na przykład w celach zawodowych, naukowych lub rodzinnych - nie powinny być zobowiązane do poddawania się testom lub kwarantannie.

Jeżeli zostanie wprowadzony wymóg testowania, częstotliwość tych testów powinna być "proporcjonalna" - wynika z przyjętych w poniedziałek zaleceń.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości