TVN24 | Świat

Władze Chorwacji wprowadzają nowe obostrzenia. Do turystów z Polski apeluje konsul w Zagrzebiu

TVN24 | Świat

Autor:
Paula
Praszkiewicz,
asty//now
Źródło:
TVN24

Coraz więcej przypadków zakażeń koronawirusem w Chorwacji. Kraj wprowadza obostrzenia, takie jak zamykanie barów i klubów nocnych o północy. Austria już odradza podróżowanie do Chorwacji, jej obywatele zaczęli wracać do kraju. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Pogoda, morze, góry, zabytki, ale i do niedawna stosunkowo mało zakażeń koronawirusem - Chorwacja w tym roku przyciągnęła masę turystów. Biura podróży na razie nie narzekają. - Sytuacja turystyczna jest bardzo dobra. Osiągamy około 73 procent ubiegłorocznych zysków - mówi Marija Marjan z biura turystycznego Jelsa.

Ale w wakacyjnym rachunku mogą być straty, bo wielu przyjezdnych zapomniało, że to wczasy w czasie pandemii. Na zdjęciach z plaż widać problemy z zachowywaniem dystansu społecznego i powszechne ignorowanie nakazu noszenia maseczek. W efekcie zakażeń w Chorwacji przybywa - w czteromilionowym kraju dobowy wzrost o mniej więcej 100-150 przypadków to czerwony alarm. Najgorzej było w piątek, kiedy było ich ponad 200. Zakażeni mieli średnio po 31 lat, dwie trzecie z nich zakaziło się w lokalach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nowe obostrzenia w Chorwacji

Władze już zareagowały. Kluby, bary i restauracje po północy muszą być zamknięte. Jest też obowiązek noszenia maseczek. - Apelujemy, by w zamkniętych przestrzeniach, gdzie przebywa więcej osób, zakładali państwo maseczki częściej niż dotychczas - mówi dyrektor Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego Chorwacji Krunoslav Capak.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Restrykcje nie przekonały Włoch i Austrii - te kraje wpisały Chorwację do czerwonego rejestru. Dla urlopowiczów oznacza to obowiązek wykonania testu lub poddania się kwarantannie.

Polskie władze na razie na taki krok się nie zdecydowały. Ambasada zaleca ostrożność. - Spotykaliśmy się z sytuacjami, że restauracje, które lubią Polacy, są oblężone przez turystów polskich. Szukajmy miejsc, gdzie jest troszkę luźniej. Bądźmy ostrożni, tak jak ostrożni bylibyśmy w kraju - apeluje Dagmara Lucovic, konsul Rzeczpospolitej w Zagrzebiu.

W Chorwacji, według danych WHO, odnotowano 6571 przypadków zakażeń koronawirusem. Przypadków śmiertelnych - 166.

Autor:Paula Praszkiewicz, asty//now

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: