UNICEF: kryzys wywołany pandemią mógł przyczynić się do śmierci 200 tysięcy dzieci w Azji

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP

Utrudnienia w dostępie do podstawowych świadczeń medycznych w Azji Południowej wywołane pandemią COVID-19 mogły przyczynić się do śmierci ponad 200 tysięcy dzieci i 11 tysięcy matek w 2020 roku. Dane opublikował w środę raporcie Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Raport przygotowany we współpracy między innymi ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) i skupiający się na sześciu najludniejszych krajach regionu - Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Afganistanie, Nepalu i Sri Lance - przypomina, że z powodu pandemii zamknięto wiele ośrodków zdrowia i wstrzymano programy pomocy żywnościowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wzrost zgonów wśród dzieci i matek

UNICEF szacuje, że w omawianym regionie te zakłócenia mogły się przyczynić do dodatkowych 228 tysięcy zgonów dzieci poniżej piątego roku życia i dodatkowych 11 tysięcy zgonów kobiet w okresie okołoporodowym. Wśród młodzieży o 6 tysięcy zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych malarią, gruźlicą, AIDS i durem brzusznym.

Liczba dzieci leczonych z ciężkiego niedożywienia w Nepalu i Bangladeszu spadła o 80 procent, a w Pakistanie i Indiach pandemia spowodowała poważny spadek liczby prowadzonych wśród dzieci szczepień – wylicza dokument.

- Upadek tych podstawowych usług medycznych miał niszczący wpływ na zdrowie i dostęp do jedzenia najuboższych rodzin – podkreślił regionalny dyrektor UNICEF George Laryea-Adjei. - To absolutnie kluczowe, by w pełni przywrócić te usługi rozpaczliwie ich potrzebującym matkom i dzieciom – dodał.

Brak edukacji, bezrobocie, ubóstwo

Z powodu pandemii około 420 milionów dzieci w Azji Południowej musiały przerwać naukę, około 9 milionów z nich już nigdy nie wróci do szkoły – zaznacza się również w dokumencie. Uzupełniono, że biorąc pod uwagę kontekst kulturowy regionu, może się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw zawieranych przez dzieci, a także do 400 tysięcy dodatkowych ciąż u nastolatek, jak również większej śmiertelności okołoporodowej.

Raport zwraca też uwagę na rosnące w regionie z powodu pandemii bezrobocie i ubóstwo, które przyczyniają się do ogólnego pogorszenia stanu zdrowia jego mieszkańców. Dokument wzywa do wzmocnienia łańcuchów dostaw i logistyki, co umożliwiłoby działanie podstawowych usług medycznych i programów żywnościowych. Podkreśla też konieczność wyposażenia placówek medycznych w niezbędny sprzęt ochronny, by potrzebujący pomocy mogli z niej bezpiecznie korzystać podczas pandemii.

Autor:momo/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości