W Niemczech zalecane będzie podawanie szczepionki AstraZeneki dla osób powyżej 65. roku życia. Preparat dotychczas podawany był tam jedynie osobom w wieku od 18 do 64 lat. W Berlinie liczy się na to, że dzięki tej decyzji zostanie przyspieszone tempo szczepień.
Ministerstwo zdrowia Niemiec podało w czwartek, że stała komisja ds. szczepień STIKO zaleca szczepionkę AstraZeneca także dla osób powyżej 65. roku życia. Agencja Reutera pisze, że władze liczą na to, że może to pomóc przyśpieszyć słabnące tempo szczepień w tym kraju.
Resort przekazał też, że STIKO zaleciła także wydłużenie do maksimum, czyli do 12 tygodni, okresu pomiędzy otrzymaniem pierwszej i drugiej dawki zastrzyku AstraZeneki. Rekomendację oparto na badaniach, które wykazały, że dłuższa przerwa poprawiła skuteczność szczepionki.
- To dobra wiadomość dla starszych osób czekających na szczepienie. Teraz będą mogli zaszczepić się szybciej – skomentował minister zdrowia Jens Spahn. - Wkrótce wydamy rozporządzenie wdrażające oba zalecenia – zapowiedział.
"Ogromne znaczenie" decyzji
"Decyzja STIKO ma ogromne znaczenie dla przyspieszenia kampanii szczepień w Niemczech, ponieważ szczepionka AstraZeneca, obok tej z (Pfizer)BioNTech, jest najbardziej dostępna, a duże jej ilości czekają obecnie w lodówkach na użycie" – ocenił dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Preparat AstraZeneki był do tej pory podawany w Niemczech tylko osobom w wieku 18-64 lata. Uzasadniano to niewystarczającą ilością danych w badaniach nad tą szczepionką.
"Firma AstraZeneca dostarczyła prawie 3,2 miliona dawek szczepionki, a tylko 455 tysięcy osób zostało nią zaszczepionych (...). Toczą się zasadnicze dyskusje, czy szczepionka ta powinna być podawana wszystkim" – pisał w tym tygodniu dziennik "Sueddeutsche Zeitung". "Stała komisja ds. szczepień publicznie rozważa, czy udostępnić szczepionkę firmy AstraZeneca wszystkim grupom wiekowym, tak jak zrobiły to inne kraje. Wszystko to kosztuje czas, a więc i życie" – opisywali dziennikarze.
Dwa dni temu francuski rząd zezwolił na stosowanie szczepionki AstraZeneca u osób w wieku 65-75 lat cierpiących na choroby współistniejące. Paryż początkowo zarezerwował ten preparat dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia, w tym osób poniżej 50. roku życia, oraz dla 2 milionów osób w wieku 50-64 lata z chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie czy nowotwory.
Źródło: Reuters, PAP