Nowe zasady podróży do Wielkiej Brytanii i Irlandii

Źródło:
PAP

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel poinformowała w piątek, że wszyscy przyjeżdżający do Zjednoczonego Królestwa od 8 czerwca będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę. Przyjeżdżający do Irlandii od 28 maja będą musieli przekazać policji informacje o swoim miejscu pobytu, ale nie będzie obowiązku samoizolacji.

Od 8 czerwca niemal wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii będą prawnie zobowiązani do 14-dniowej izolacji. Jeden z nielicznych wyjątków uczyniono dla przyjeżdżających z Irlandii, gdyż oba państwa mają od wielu lat porozumienie o wspólnym obszarze podróży.

Tysiąc funtów kary za złamanie kwarantanny

Osoby wjeżdżające do Wielkiej Brytanii - zarówno obywatele brytyjscy, jak i cudzoziemcy - będą musiały przy przekraczaniu granicy podać informację, gdzie będą przebywać i jakie mają plany podróży, a także będą zachęcane do zainstalowania aplikacji do śledzenia kontaktów, gdy taka zostanie wprowadzona. Niepodanie informacji o miejscu pobytu spowoduje nałożenie kary w wysokości 100 funtów. Przebywający w izolacji nie mogą opuszczać podanego miejsca przebywania ani przyjmować tam innych osób, a urzędnicy będą podczas wyrywkowych kontroli sprawdzać, czy przestrzegają oni zasad. Złamanie zasad kwarantanny będzie groziło karą w wysokości 1000 funtów lub sprawą sądową i karą bez wyznaczonego górnego pułapu. W przypadku cudzoziemców w ostateczności możliwa będzie deportacja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Z kwarantanny zwolnieni zostaną pracownicy transportu drogowego i towarowego, aby zapewnić ciągłość dostaw towarów, członkowie personelu medycznego, którzy podróżują, aby pomóc w walce z koronawirusem, wszystkie osoby przyjeżdżające ze Wspólnego Obszaru Podróży, który obejmuje oprócz Wielkiej Brytanii także Irlandię, Wyspy Normandzkie i Wyspę Man, a także sezonowi pracownicy rolni, którzy będą się izolować w miejscu pracy.

Nie będą z niej natomiast wyłączone osoby przyjeżdżające z Francji. Gdy przed dwoma tygodniami premier Boris Johnson zapowiedział wprowadzenie kwarantanny, przestawiając plan znoszenia restrykcji, pojawiła się informacja o stworzeniu wyjątku również dla Francji. Choć Johnson rozmawiał na ten temat z prezydentem tego kraju Emmanuelem Macronem, ostatecznie brytyjski rząd się na to nie zdecydował.

Przegląd co trzy tygodnie

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel poinformowała, że zasady kwarantanny będą podlegały przeglądowi co trzy tygodnie i możliwe będą zmiany. Nie powiedziała jednak, czy możliwe będzie wyłączanie przyjeżdżających z innych krajów z obowiązku poddania się jej. Minister transportu Grant Shapps sugerował w tym tygodniu, że takie zwolnienia mogłyby być stopniowo rozciągane na kraje z niską liczbą zakażeń. Patel podczas rządowej konferencji prasowej powiedziała jednak, że raczej nie należy się nastawiać na zagraniczne wakacje tego lata i cały czas zaleceniem rządu jest, by nie podróżować, o ile nie jest to niezbędne.

Znaczące kontrowersje budzi w Wielkiej Brytanii to, dlaczego obowiązek kwarantanny wprowadzany jest dopiero od czerwca, gdy wiele krajów europejskich go już znosi albo to planuje. Rząd wyjaśnia, że wcześniej rozprzestrzenianie się wirusa miało miejsce głównie w kraju, a ruch pasażerski i tak niemal ustał, więc kwarantanna miałaby niewielki wpływ na sytuację. Teraz jednak, gdy udało się zatrzymać epidemię, ma to na celu niedopuszczenie do drugiej fali infekcji wskutek ewentualnego przyjazdu zakażonych osób z zagranicy.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Irlandia bez obowiązkowej kwarantanny

Minister zdrowia Irlandii Simon Harris powiedział, że do wszystkich przyjeżdżających do Irlandii zostanie mailem wysyłany formularz, w którym będą oni musieli wskazać swoje miejsce pobytu przez 14 dni po przyjeździe. Będą do tego zobowiązani wszyscy przyjeżdżający drogą lotniczą i morską. Niewypełnienie formularza dotyczącego miejsca pobytu będzie stanowiło przestępstwo, a kary za niedopełnienie tego obowiązku mogą sięgać do 2500 euro. Obowiązek taki pozostanie w mocy co najmniej do 18 czerwca, po czym zostanie poddany przeglądowi.

Jednocześnie minister zdrowia przypomniał, że rząd zaleca powstrzymywanie się od podróży zagranicznych. - Nadal odradzamy wszystkim podróżowanie bez względu na okoliczności. Jeśli jednak dana osoba przybędzie do Irlandii, będzie prawnie zobowiązana do wypełnienia tego formularza, niezależnie od swojej narodowości - powiedział. Simon Harris zaznaczył, że izolacja nie jest obecnie wymogiem prawnym, ale jest "zdecydowanie zalecana" przez rząd. Zapowiedział, że przyjrzy się ogłoszonym w piątek przez rząd Wielkiej Brytanii zasadom kwarantanny dla przyjeżdżających, i nie wykluczył, że Irlandia zdecyduje się na podobne rozwiązanie.

Autorka/Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: