Koronawirus na świecie. Najwyższe liczby zakażeń w Rumunii i Niemczech

Źródło:
PAP

Władze Finlandii, Francji i Norwegii łagodzą restrykcje covidowe, w Niemczech i Rumunii odnotowywane są najwyższe od początku pandemii liczby zakażeń. Z kolei w Rosji pracodawcy są proszeni o wysyłanie jak najwięcej osób na pracę zdalną.

Z początkiem lutego w Finlandii uchylono część ograniczeń wprowadzonych w okresie świąteczno-noworocznym w obawie przed wariantem koronawirusa omikron. Rząd zapowiedział zniesienie wszystkich restrykcji do końca miesiąca. We wtorek wszedł w życie obowiązek szczepień dla personelu pracującego z grupami ryzyka.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W ramach luzowania obostrzeń, które dotychczas w największym stopniu dotyczyły stołecznego obszaru Helsinek, otwarte dla klientów indywidualnych zostały między innymi pływalnie, sauny publiczne, wewnętrzne parki rozrywki, sale zabaw dla dzieci oraz sale sportowe, a także inne placówki kulturalno-rekreacyjne.

Na szczeblu ogólnokrajowym zniesione zostały kontrole graniczne dla przyjezdnych z krajów Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Wcześniej Finlandia, jako jeden z niewielu krajów, utrzymywała kontrole przez długi czas - od wiosny 2020 do lata 2021 roku.

Wchodzący w życie 1 lutego wymóg pełnego zaszczepienia personelu medycznego oraz osób pracujących z grupami ryzyka nie oznacza, że osoby niezaszczepione będzie można zwalniać z pracy. Pracodawca będzie mógł jednak takich opiekunów przesunąć do pracy w innym dziale lub wyznaczyć inne zadania.

Największa od początku pandemii liczba zakażeń w Rumunii

W Rumunii, drugim najsłabiej zaszczepionym państwie w Unii Europejskiej, ostatniej doby odnotowano największą od początku pandemii liczbę zakażeń koronawirusem - poinformowały we wtorek władze. Zarejestrowano 40 018 infekcji SARS-CoV-2 - wynika z danych rumuńskiego rządu.

Jak wynika z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Rumunia obecnie zmaga się z najpoważniejszą falą zakażeń koronawirusem. Z powodu infekcji SARS-CoV-2 w poniedziałek na oddziałach intensywnej terapii przebywało tam ponad 900 pacjentów, z których 84 proc. to osoby niezaszczepione - wskazują oficjalne rumuńskie dane.

Od wtorku wszyscy podróżni zaszczepieni przeciw COVID-19, ozdrowieńcy, bądź posiadający negatywny wynik testu na koronawirusa przybywający do Rumunii są zwolnieni z kwarantanny - podaje Reuters.

Pół miliona Holendrów traci przepustkę covidową

Ponad pół miliona mieszkańców Holandii straci w pierwszych dniach lutego przepustkę sanitarną - poinformował minister zdrowia Ernst Kuipers. Jest to związane z tym, że w przypadku tych osób mija ważność szczepień przeciw COVID-19, a nie otrzymały one dawki przypominającej, która wydłuża ważność dokumentu.

Resort zdecydował niedawno o skróceniu ważności świadectwa szczepień i rekonwalescencji. Ważność statusu ozdrowieńca została skrócona z 365 do 180 dni, natomiast ważność szczepień z 365 do 270 dni. Dla tych, którzy otrzymali zastrzyk wzmacniający, obowiązuje na razie nieograniczony termin.

- Ministerstwo nie powinno oszukiwać ludzi w ten sposób - powiedział poseł Pieter Omtzigt podczas wtorkowej dyskusji w izbie niższej parlamentu (Tweede Kamer) na temat zasad dotyczących przepustki sanitarnej, zwanej w kraju biletem koronowym.

Brak przepustki oznacza, iż niedługo 540 tysięcy Holendrów nie będzie mogło zjeść w restauracji, pójść do kina lub odwiedzić muzeum. Do tego jest bowiem niezbędny bilet koronowy w postaci kodu QR.

Najwyższa od początku pandemii liczba zakażeń w Niemczech

Po raz kolejny w poniedziałek wieczorem dziesiątki tysięcy ludzi wyszły na ulice niemieckich miast, by zaprotestować przeciwko działaniom władz w związku z pandemią. Protesty antyszczepionkowe i antyobostrzeniowe przebiegały w większości pokojowo, ale nie obeszło się bez incydentów. Kilka osób zostało rannych.

Podczas demonstracji w Regensburgu 26-letni mężczyzna doznał ciężkich obrażeń głowy - poinformowała policja. Ponadto, na obrzeżach manifestacji doszło do starcia dwóch grup, w wyniku którego kilka osób zostało rannych. 23-letnia kobieta poturbowała policjanta, kopiąc go i bijąc.

Stowarzyszenie laboratoriów medycznych (ALM), do którego należy około 90 procent wszystkich laboratoriów, ogłosiło we wtorek, że w zeszłym tygodniu stwierdzono w Niemczech ponad milion pozytywnych wyników testów PCR. To nowy najwyższy wynik od początku pandemii - pisze portal RND.

Rosyjscy pracodawcy proszeni o wysłanie osób na pracę zdalną

W Rosji trójstronna komisja zajmująca się kwestiami pracy i polityki socjalnej poprosiła pracodawców, by w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem skierowali na pracę zdalną jak największą liczbę pracowników - poinformowało we wtorek ministerstwo pracy.

Jak podał we wtorek sztab rządowy, w ciągu minionej doby wykryto w Rosji ponad 125,8 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. Niemal dwukrotnie wzrosła liczba hospitalizowanych: do szpitali w ciągu minionej doby skierowano blisko 17,5 tysiąca pacjentów, podczas gdy dobę wcześniej było ich niespełna 9090.

Władze wiążą rozwój epidemii COVID-19 w Rosji z rozprzestrzenianiem się bardziej zakaźnego wariantu omikron koronawirusa.

W Czechach najwięcej zgonów od zakończenia II wojny światowej

W Czechach w 2021 roku zmarło 139 600 osób, najwięcej od zakończenia II wojny światowej - poinformował we wtorek Czeski Urząd Statystyczny (CzSU). Urząd ten w swoich statystykach nie podaje przyczyn zgonów.

Wskaźnik umieralności wzrósł najbardziej - o 16 proc. - w grupie osób w wieku 55-74 lata. Liczba zgonów wśród osób po 80. roku była podobna jak w 2020 r. Statystycy szacują, że długość życia wśród kobiet i wśród mężczyzn będzie maleć. Obecnie wynosi dla kobiet 80,6 roku, a dla mężczyzn 74,2 roku.

W zbiorze ustaw Czech ukazał się we wtorek dokument ministra zdrowia Vlastimila Valka dotyczący obowiązkowych w tym kraju szczepień na różne choroby, w którym nie ma nazwy COVID-19. Tym samym szef resortu wprowadził w życie obietnicę o odejściu od obowiązku szczepień przeciw tej chorobie.

W Republice Czeskiej obowiązują szczepienia przeciwko 11 chorobom, w większość dla dzieci. Należą do nich preparaty przeciwko odrze, różyczce, tężcowi lub błonicy.

W przypadku innych chorób resort zdrowia przewiduje szczepienia dla niektórych grup zawodowych. Na przykład pracownicy służb ratowniczych są szczepieni przeciwko żółtaczce, podobny obowiązek dotyczy dentystów oraz pracowników domów opieki społecznej.

Francja znosi restrykcje covidowe

We Francji od środy nie będzie już trzeba nosić maseczek na zewnątrz, w centrach największych francuskich miast. Zakrywanie nosa i ust jest nadal obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz podczas imprez masowych.

Francuski rząd zaleca także noszenie maseczki wszędzie tam, gdzie nie można utrzymać odległości jednego metra od innych osób. Przypomina także o innych niezbędnych środkach higieny, takich jak częste mycie lub dezynfekowanie rąk, regularne wietrzenie pomieszczeń czy zasłanianie ust przy kichaniu.

Od środy zniesiony zostanie obowiązujący wcześniej limit osób, które mogą wziąć udział w imprezach masowych, podczas których publiczność zajmuje miejsca siedzące. Uczestnicy będą jednak musieli na nich zakładać maseczki nawet gdy odbywają się na świeżym powietrzu.

Kolejne ograniczenia mają być zniesione za dwa tygodnie, w środę 16 lutego. We Francji zostaną wówczas otwarte dyskoteki, klienci barów i restauracji będą mogli spożywać posiłki i napoje również przy kontuarze, a uczestnicy koncertów bawić się także na stojąco.

Norwegia znosi większość restrykcji epidemicznych

- Biorąc pod uwagę wszystko to, co dzisiaj wiemy, słuszne jest zniesienie środków kontroli z małymi wyjątkami - oznajmił na konferencji prasowej premier Norwegii Jonas Gahr Store.

W ten sposób szef norweskiego rządu odniósł się do badań naukowych i statystyk, które wskazują, że dominujący i bardziej zakaźny wariant Omikron koronawirusa rzadziej poważnie zagraża zdrowiu. Premier podkreślił znaczenie wysokiego poziomu wyszczepienia norweskiego społeczeństwa.

Od wtorku od godziny 22 lokale gastronomiczne ponownie będą mogły serwować alkohol bez ograniczeń, a teatry występować przy pełnej widowni. Ponadto przestają obowiązywać również limity prywatnych zgromadzeń, a także rekomendacja pracy zdalnej. Studenci mają powrócić na uczelnie.

Przestanie również obowiązywać wymóg okazywania negatywnego testu na COVID-19 od podróżnych na granicy, którzy posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu. Kluby nocne zostaną otwarte, ale na razie nie będzie można w nich tańczyć.

Rząd podtrzymał zasadę konieczności zapewnienia jednego metra odstępu. Tam, gdzie nie będzie to możliwe, na przykład w centrum handlowym albo transporcie publicznym, zalecane jest zasłanianie ust oraz nosa.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP