Chora na COVID-19 pierwsza dama Ukrainy w szpitalu. "Zapalenie płuc o średnio ciężkim przebiegu"

Autor:
pp/ks
Źródło:
PAP
Pierwsza dama Ukrainy, u której zdiagnozowano COVID-19, trafiła do szpitala
Pierwsza dama Ukrainy, u której zdiagnozowano COVID-19, trafiła do szpitalaTVN24
wideo 2/20
TVN24Pierwsza dama Ukrainy, u której zdiagnozowano COVID-19, trafiła do szpitala

Żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska, u której zdiagnozowano COVID-19, trafiła we wtorek do szpitala. Biuro prezydenta podkreśliło, że pierwsza dama jest odizolowana i znajduje się pod obserwacją lekarzy. To kolejna osoba ze światowego kręgu polityków i rządzących elit, którą dotknął koronawirus. Na COVID-19 chorowali już między innymi premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson czy szef rosyjskiego rządu Michaił Miszustin.

Żona prezydenta Ukrainy do szpitala trafiła zaledwie kilka dni po tym, jak poinformowała o wyniku przeprowadzonego u niej testu na obecność koronawirusa - wtedy jednak jeszcze nie zdradzała żadnych symptomów choroby. Tymczasem już we wtorek zdiagnozowano u niej "obustronne wielosegmentowe zapalenie płuc o średnio ciężkim przebiegu".

Biuro prezydenta podkreśliło, że pierwsza dama jest odizolowana i znajduje się pod obserwacją lekarzy. Dodano, że przeprowadzone w poniedziałek testy na obecność w organizmie koronawirusa u prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i dzieci pary prezydenckiej dały negatywne wyniki.

Ołena Zełenska trafiła do szpitalapresident.gov.ua

Premier Wielkiej Brytanii najgłośniejszym przypadkiem COVID-19 wśród światowych polityków

Podobnie szybkie pogorszenie stanu zdrowia jak u Zełenskiej, można było zaobserwować w przypadku brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, który w kwietniu zachorował na COVID-19.

Johnson jeszcze tydzień po zdiagnozowaniu u siebie wirusa zapewniał wyborców, że czuje się coraz lepiej i ma tylko łagodne objawy choroby, a niecałe 48 godzin później był już w szpitalu. Po kolejnej dobie przeniesiono go na oddział intensywnej terapii, gdzie przez trzy dni musiał otrzymywać tlen.

Jak mówił później brytyjski premier, w najgorszym momencie choroby był bliski konieczności podłączenia do respiratora. Jeszcze ponad miesiąc po wyjściu ze szpitala brytyjskie media donosiły o znaczącym osłabieniu premiera.

Johnson był najgłośniejszym przypadkiem COVID-19 wśród światowych polityków, ale infekcji nie byli w stanie uniknąć politycy w wielu krajach.

Zakażenia wśród rządzących krajami na całym świecie

Być może najbardziej koronawirus dotknął elity Iranu, gdzie na COVID-19 zachorowało kilkudziesięciu przedstawicieli władz, a co najmniej 12 zmarło.

Koronawirusem zakaziło się też kilku prominentnych polityków na Kremlu. Wśród nich był premier Michaił Miszustin oraz członkowie jego gabinetu. Zachorował również rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow. Wszyscy byli leczeni w szpitalu, jednak zostali wypisani po około dwóch tygodniach jeszcze w maju.

Dmitrij Pieskow jest rzecznikiem prezydenta Władimira Putina od 2012 rokukremlin.ru

Hospitalizowany w związku z infekcją był również przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow. Wszystko wskazuje na to, że i on pokonał chorobę, bo już w niedzielę ogłaszał zniesienie części restrykcji związanych z pandemią.

Wśród prominentnych zakażonych polityków był też m.in. premier Armenii Nikol Paszynian (wyzdrowiał 8 czerwca) czy szef australijskiego MSW Peter Dutton. Koronawirus zaatakował też żonę premiera Kanady Sophie Gregoire Trudeau.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

W Stanach Zjednoczonych infekcję koronawirusem wykryto u co najmniej siedmiu członków Kongresu. Najnowszym z nich jest deputowany Izby Reprezentantów z Karoliny Południowej Tom Rice, który pozytywny wynik testu ogłosił w poniedziałek.

Autor:pp/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości